Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Marek Belka przewodniczącym Komitetu Rozwoju BŚ i MFW


Prof. Marek Belka, prezes NBP został powtórnie wybrany na przewodniczącego Komitetu Rozwoju, który jest wspólnym forum Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na pierwszą kadencję Marek Belka został wybrany w listopadzie 2011 r., zastępując na tym stanowisku ministra finansów Bahrajnu.


W komunikacie NBP podano, że to w blisko 40-letniej historii tej instytucji prezes NBP jest pierwszym przedstawicielem Europy, któremu powierzono sprawowanie funkcji przewodniczącego i piątym - spośród 21 dotychczasowych przewodniczących - który został wybrany na drugą kadencję.

Komitet Rozwoju, czyli Wspólny Ministerialny Komitet Rad Gubernatorów Banku i Funduszu ds. Transferu Zasobów do Krajów Rozwijających się, działa od 1974 roku. Jest ciałem doradczym dla Rad Gubernatorów Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawach związanych z rozwojem, w tym w kwestii udzielania wsparcia finansowego państwom rozwijającym się. W skład Komitetu wchodzi 25 członków reprezentujących państwa należące do obu instytucji (tj. BŚ i MFW). Jest to najważniejszy organ doradczy dla Grupy Banku Światowego wytyczający ogólne kierunki jej działalności.

Przewodniczący Komitetu, oprócz koordynowania i prowadzenia jego posiedzeń, bierze udział m.in. w spotkaniach ministerialnych G20, posiedzeniach Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ (ECOSOC) oraz w wybranych spotkaniach organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jej agendy.


Źródło i fot.: Narodowy Bank Polski


dodano: 2013-09-11 10:50:26