Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Millennialsi chcą sie rozwijać i liczą na możliwość nauki online

Z raportu Docebo wynika, że już co piąty młody pracownik w wieku od 20 do 35 lat oczekuje od pracodawcy, że stworzy mu odpowiednie warunki do rozwoju. Najczęściej firmy organizują w tym celu szkolenia. Badania Onex Group pokazują jednak, że w 3 na 4 przypadkach przedsiębiorcy decydują się na szkolenia stacjonarne, które dla najmłodszej generacji pracowników mogą nie być atrakcyjne. Millennialsi liczą na możliwość nauki online, zwłaszcza gdy po wszystkim dostają potwierdzenie podniesienia własnych kompetencji. E-szkolenia organizuje jednak zaledwie 15% firm.

– Zmiany demograficzne i wchodzenie na rynek pracy pokolenia, które dorastało ze smartfonem w ręku, wymusza na pracodawcach poszukiwanie nowych sposobów ich angażowania i szkolenia. Co prawda niewiele firm decyduje się na całkowite odejście od szkoleń stacjonarnych, ale coraz więcej dostrzega zalety kursów online. Po pierwsze, obejmują one szeroki zakres wiedzy. Po drugie, ich rezultaty są łatwo i szybko mierzalne. Po trzecie, dzięki platformom e-learningowym możemy na bieżąco sprawdzać aktualne umiejętności i uzupełniać braki w dowolnym momencie. Ważne jednak, aby dostosować nie tylko treść szkolenia do konkretnej osoby, ale też formę, tak aby była ciekawa, angażująca i dynamiczna – podkreśla Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group.

Szkolenia tradycyjne odejdą do lamusa?

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group w 2016 roku wynika, że polscy przedsiębiorcy są przywiązani do tradycyjnej, stacjonarnej formy szkoleń. Organizuje je aż 71% firm. Na kursy online decyduje się co szósty pracodawca, ale co warte odnotowania, jak już je organizują skupiają się głównie na kształtowaniu praktycznych umiejętności pracowników, m.in. z zakresu marketingu, zarządzania, księgowości czy korzystania z programów i aplikacji Microsoft, przede wszystkim wchodzących w skład pakietu Office.

Wiele jednak wskazuje na to, że zdalne szkolenia przekonają rosnące grono firm. Zwłaszcza, że forma kursów online staje się coraz atrakcyjniejsza. Już teraz z większości platform e-learningowych, takich jak CentrumXP Premium, można korzystać z dowolnego urządzenia (PC/smartfon/tablet) z podłączeniem do Internetu. Dzięki termu można odbyć szkolenie w dowolnym miejscu. To niezwykle istotne w przypadku młodych pracowników. Z raportu Docebo wynika bowiem, że aż 87% Millenialsów nie rozstaje się ze smartfonem w dzień i w nocy. Stąd analitycy spodziewają się, że tylko w 2017 roku wzrost użycia przez pracowników smartfonów do nauki i rozwoju wyniesie aż 13 p.p. (z 24% do 37%). Dodatkowo, na platformie CentrumXP Premium uczestnicy szkolenia, którzy ukończyli kurs z wynikiem 90%, otrzymują certyfikat, który może być dla nich ważnym punktem w CV.

Szkolenia online z elementami gier

Nauka online, która korzysta z możliwości jakie dają gry to kolejny, po sieciach społecznościowych, trend w szkoleniach. Według Docebo to segment rynku już w 2021 roku będzie wart ponad 7 mld dolarów (w porównaniu do 2,6 mld dolarów w 2016 roku). Głównym katalizatorem rozwoju jest rozpowszechnienie gier komputerowych. Już teraz funkcjonuje wiele aplikacji, które m.in. umożliwiają naukę języków obcych przez zabawę. Gracz otrzymuje odznaki, punkty i może sprawdzać tabele wyników. Podobne rozwiązania mogą zostać wykorzystane również do kształcenia pracowników.

– Niezależnie od tego jaki rodzaj kursów wybierzemy, czy będzie to klasyczny e-learning, kurs wykorzystujący sieci społecznościowe czy model oparty na grywalizacji, jedno pozostaje niezmienne. Konieczne jest regularne podnoszenie kompetencji pracowników. Między innymi dla korzystających z pakietu Office niezbędne jest krótkie szkolenie po każdej aktualizacji programów, jak Word czy Excel. Dzięki temu pracownicy będą mogli w pełni wykorzystać możliwości programu i pracować bardziej efektywnie – podsumowuje Jakub Hryciuk.


Źródło: Onex Group jest niezależną firmą, która oferuje produkty i usługi oparte o technologie firmy Microsoft.


dodano: 2017-12-14 06:25:10