Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Mistrzowie krajowi AgroLigi 2012 na Gali u Prezydenta RP

Gala AgroLigi 2012 pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Ogrodach Prezydenckich w Warszawie, 11 czerwca 2013 r.

Konkurs AgroLiga ma już 20-letnią tradycję. Przez te lata nagrodzono kilka tysięcy najbardziej przedsiębiorczych polskich rolników i agrofirm. Kilkuset z nich zostało wyróżnionych i nobilitowanych na szczeblu krajowym, otrzymując z rąk przedstawicieli najwyższych władz, tytuły Mistrzów, Wicemistrzów i Laureatów Krajowych AgroLigi. Finał tegorocznej jubileuszowej XX edycji konkursu – organizowanego na szczeblu wojewódzkim przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, a na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu I TVP we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub – zakończył się 11 czerwca br. Galą w Ogrodach Prezydenckich. Nagrody, puchary i listy gratulacyjne wręczyli prezydent, wiceministr rolnictwa oraz prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego.

Prezydent Bronisław Komorowski dziękując i gratulując uczestnikom spotkania – laureatom XX edycji AgroLigi – podkreślił trud ich codziennej pracy. Zauważył, że polski sektor rolno-spożywczy odniósł w ostatnich latach ogromny sukces, a nasze rodzime produkty obecne są na rynkach całego świata. I powiedział: – To dzięki polskiej pracowitości, kreatywności, pomysłowości oraz odwadze okazało się, że to inni piją polskie mleko, jedzą polskie mięso, innym sprzedajemy nasze kiełbasy, sery i inne produkty.
    Natomiast wiceminister Kazimierz Plocke nawiązał do mijających 7 lat obecnej perspektywy budżetowej w Unii Europejskiej. – 36 produktów regionalnych zarejestrowanych przez Komisję Europejską, ponad 1200 produktów tradycyjnych zarejestrowanych w urzędach marszałkowskich, zmodernizowane gospodarstwa rolne i liczne inwestycje w zakładach przetwórczych – to wszystko oznacza, że w ciągu tych 7 lat wykonaliśmy dobrą pracę. Wasza obecność tutaj jest dowodem na to, że warto wspólnie pracować, warto się troszczyć i warto nagradzać – podkreślił wiceminister. 

Po Gali u Prezydenta, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z laureatami spotkał się minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Witając gości powiedział – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę się z Państwem spotkać. Laureaci AgroLigi to kwiat polskiego rolnictwa, przetwórstwa i doradztwa rolniczego. I podkreślił – Możecie być dumni, bo nie ma drugiego takiego sektora, który przynosiłby takie sukcesy naszej gospodarce – wysyłamy produkty rolno-spożywcze o wartości około ¼ wartości naszej produkcji rolnej, a miejsca pracy pozostają w kraju. (czerwiec 2013)


LAUREACI KONKURSU AGROLIGA 2012

Kategoria Rolnicy:


MISTRZ KRAJOWY - Gertruda i Krzysztof Szmurło, Popławy.
 
I WICEMISTRZ KRAJOWY - Elżbieta i Kazimierz Czacharowscy. Tuszewo.

WICEMISTRZ KRAJOWY - Katarzyna i Piotr Kurkiewicz, Chojnowo; Roman Pasoń z Rodziną, Pasonia Moszczenica Niżna; Anna i Czesław Odya, Łąg-Kolonia; Wanda i Zdzisław Nicpoń, Ługi;  Alicja i Konrad Gilowscy, Łowce.

LAUREAT KRAJOWY - Stanisława i Andrzej Tarnowscy, Cieślin; Małgorzata i Paweł Karalus, Goszczanowiec; Elżbieta i Roman Kacprzak, Rycerzewko; Krystyna i Jan Chajęccy, Marianka; Monika i Hubert Wieczorek, Kościeliska; Karol i Roman Zagóra, Brzezówka; Renata i Krzysztof Podsiadło, Beszowa; Hiacynta Wilczyńska-Piskorek i Krzysztof Piskorek, Głoginin; Małgorzata i Jacek Bródka, Załom.

Kategoria Firmy:

MISTRZ KRAJOWY - Hodowla Zwierząt Zarodowych „Osowa Sień” Sp. z o.o., Przyczyna Górna.

I WICEMISTRZ KRAJOWY - „Dary Natury” Mirosław Angielczyk, Koryciny.

WICEMISTRZ KRAJOWY - Przetwórstwo Owoców i Warzyw „Gomar” Irena Górniak, Pińczów; „Greengrow” Sp. z o.o., Wikrowo; PPUH  Henryk Kowalczyk, Bargły; Zakład Przetwórstwa Zbożowego „Jakpol” Jakub Woźny, Świny; Zakład Przetwórstwa Drobiowego „Feks” Franciszek Wączek, Mirowszczyzna.

LAUREAT  KRAJOWY - ZPUH „Gluten” Zbigniew Ślusarczyk, Lubań; „Polkorn” J. Zieliński Sp.J., Ciechocinek; PH „Progress-Chem” Jan Świć, Zamość; Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Limanowej; Cukiernia „Małgosia” Jadwiga Roguska. Radzymin; PPUH „Cimesmak” Artur Legutko. Brzeźnica; Hodowla Zwierzat, Rzeźnia Masarnia „Sychta”, Miechucino; Eko-Energia Grzmiąca Sp. z o.o., Grzmiąca.


Na zdjęciach z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim:
(1) Mistrzowie Krajowowi AgroLigi 2012 w kategorii Rolnicy - Gertruda i Krzysztof Szmurło z miejscowosci Popławy.

(3) Mistrz Krajowy AgroLigi 2012 w kategorii Firmy - Czesław Kryszkiewicz, prezes Hodowli Zwierząt Zarodowych „Osowa Sień” w Przyczynie Górnej.

(4) Laureaci Krajowi AgroLigi 2012 w kategorii Rolnicy - Małgorzata i Jacek Bródka, Załom.

(2, 5) Nagrodzeni w biesiadnej i towarzyskiej atmosferze.

Fot. Wojciech Grzędziński, Łukasz Kamiński / KPRP


dodano: 2013-06-28 12:50:09