Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
NBP przeanalizował sytuację sektora przedsiębiorstw


Narodowy Bank Polski informację o kondycji sektora przedsiębiorstw publikuje zwyczajowo w drugiej połowie stycznia, kwietnia, lipca i października. Celem raportu jest ocena i prognoza koniunktury w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych. Raport jest przygotowywany w oparciu o kwartalne badania ankietowe, prowadzone przez NBP od 1997 r.

Po dobrych wynikach II kw. br., oceny popytu w III kw., w tym miesięczne dane za lipiec i sierpień odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że wynik za ten kwartał może być gorszy niż w poprzednim okresie. Także prognozy przedsiębiorstw popytu krajowego na IV kw. obniżyły się, kształtując się blisko swojej średniej długookresowej. Perspektywy rozwoju eksportu wykazują tendencję spadkową, szczególnie silną w przypadku eksporterów wyspecjalizowanych. W rezultacie, swą ogólną sytuację ekonomiczną firmy w III kw. oceniają jako dobrą – dość podobnie, jak w pierwszym półroczu, przy jednak zachowaniu zróżnicowania na poziomie branż i klas, w tym coraz wyraźniejszego pogorszenia sytuacji w ocenie eksporterów wyspecjalizowanych. Wyraźnie gorsze są natomiast oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższe 12 miesięcy. Także według syntetycznego wskaźnika sytuacji przyszłej pozycja cykliczna sektora będzie się stopniowo obniżać, wciąż nie odbiegając jednak znacząco in minus od długookresowej średniej.

Po spadkach obserwowanych w dwóch poprzednich kwartałach wynik finansowy SPN z całokształtu działalności w II kw. 2019 r. wyraźnie się zwiększył, co było jednak głównie efektem poprawy wyniku na operacjach finansowych. Jednocześnie spadł wynik na sprzedaży, co było efektem m.in. widocznego przyspieszenia wzrostu kosztów pracy, usług obcych oraz wydatków na energię (w przypadku branż z wysokim udziałem tych kosztów). W efekcie, mimo wzrostu rentowności obrotu spadł wskaźnik rentowności sprzedaży, przy czym sytuacja ta wystąpiła w większości działów PKD. Prognozy rentowności na najbliższe 12 miesięcy są jednak, mimo oberwanej tendencji spadkowej, wciąż dość optymistyczne.

W II kw. br., mimo nieco niższej dynamiki inwestycji niż w poprzednim okresie, aktywność inwestycyjna w całej gospodarce nadal była wysoka, a główną jej składową były inwestycje realizowane przez sektor przedsiębiorstw; zwłaszcza zagraniczne firmy prywatne. Struktura nakładów i inwestorów pozytywnie przyczyniały się do widocznej, jak dotychczas, odporności polskich firm na niekorzystne sygnały z otoczenia zewnętrznego – dynamicznie rosły bowiem nakłady zarówno firm eksportujących, jak i działających tylko na rynku krajowym. Większą wrażliwość wykazali natomiast eksporterzy niewyspecjalizowani. W świetle wyników SM można jednak oczekiwać pewnej redukcji popytu inwestycyjnego w drugiej połowie roku – sugeruje to m.in. wyraźny spadek stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i gorsze prognozy popytu. Widoczne jest zwłaszcza przewidywane ograniczenie planów inwestycyjnych w grupie eksporterów. Kompensująco może jednak zadziałać, po gorszym początku roku, wzrost aktywności inwestycyjnej firm publicznych.

W II kw. wystąpił widoczny wzrost dynamiki kosztów pracy; głównie ze względu na wyższą dynamikę wynagrodzeń. Dane z SM sugerują jednak nieznaczne obniżanie się temperatury na rynku pracy. Występują bowiem sygnały niewielkiej redukcji nadwyżkowego popytu na siłę roboczą – m.in. spadek, wciąż jednak wysokiego, wskaźnika wakatów oraz odsetka firm wymieniających niedobory pracowników wśród barier rozwoju. W świetle ocen przedsiębiorstw również presja pracowników na podwyżki płac powoli zaczyna słabnąć. Na oczekiwania rynku, a potem również decyzje przedsiębiorców wpływ prawdopodobnie będzie jednak miała polityka wzrostu płacy minimalnej. Mimo wyższej niż w okresie ostatnich kilku lat inflacji, firmy nie sygnalizują podwyższonego ryzyka wystąpienia w IV kw. br. tzw. efektów drugiej rundy.

Ceny produkcji globalnej rosły, w II kw., w umiarkowanym tempie i wolniej niż w poprzednim. Zarówno dane miesięczne GUS za lipiec i sierpień, jak i wyniki SM NBP sugerują, że w III kw. br. wystąpi dalsze spowolnienie wzrostu cen produkcji sprzedanej. Prognozy na IV kw. z SM NBP sugerują natomiast niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu cen produkcji sprzedanej oraz cen zaopatrzenia; głównie za sprawą wzrostu kosztów zaopatrzenia. Z kolei prognozy na najbliższe 12 miesięcy wskazują na nieco silniejszy – niż oczekiwano w poprzednim kwartale – wzrost cen producenta.

Sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw jest dobra, a wedługg SM NBP w III kw. odsetek firm informujących o braku problemów z płynnością jeszcze wzrósł. Stabilne są też tu przewidywania respondentów na IV kw. W analizowanym okresie nieco natomiast pogorszyła się deklarowana zdolność przedsiębiorstw do obsługi zadłużenia kredytowego – tak w horyzoncie kwartału, jak i roku – pozostając jednak na wysokim poziomie. W IV kw. br. zainteresowanie przedsiębiorstw kredytem bankowym może lekko się obniżyć, ale i jego dostępność być nieco gorsza.


Źródło: Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw. Nr 04/19 (październik 2019 r.).


dodano: 2019-10-31 06:13:54