Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
NCBR napędza innowacje z sektora MŚP


Przedsiębiorcy z sektora MŚP z powodzeniem wykorzystują wsparcie z NCBR. Podczas Kongresu 590 w obecności wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odbyła się premiera miejskiego pojazdu elektrycznego firmy Triggo, która skorzystała z dofinansowania w programie „szybka ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Firmy z sektora MŚP tworzą coraz ciekawsze rozwiązania. W obecnej perspektywie finansowej, do 2020 roku, w ramach programów i inicjatyw NCBR przeznaczyliśmy na wsparcie takich właśnie projektów 5,5 mld euro. Przedsiębiorcy stawiający na innowacje mogą jednak liczyć nie tylko na dofinansowanie z agencji takich jak NCBR. Dzięki wprowadzonym przez nas zmianom w prawie mogą uzyskać korzyści z tytułu ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową, które zwiększyliśmy z 50% do 100% mówi Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Jeszcze przed wejściem w życie tego przepisu w 2017 roku z ulgi na B+R skorzystało dwa razy więcej przedsiębiorców, a kwota odliczeń była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej – podkreśla wicepremier Gowin.

W rozpoczynającej drugi dzień Kongresu specjalnej konferencji na której zaprezentowano Triggo, poza twórcami pojazdu wzięli udział także inni przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy z powodzeniem wykorzystali lub korzystają ze wsparcia z Funduszy Europejskich: m.in. autorzy nowej metody produkcji lodów dla diabetyków, twórcy innowacyjnego systemu maceracji kawy oraz konstruktorzy robota do samoobsługowej sprzedaży zdrowych, ciepłych posiłków. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas premiery Triggo reprezentowała Izabela Żmudka, zastępca dyrektora NCBR.– Jako agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspieramy projekty badawczo-rozwojowe polskich przedsiębiorców – firm różnej wielkości, z różnych branż, młodych i dojrzałych, w tym nowatorskie koncepcje, które mogą stać się wizytówką polskiej gospodarki. Sukcesy naszych beneficjentów, a przede wszystkim ich ciężka, codzienna praca przybliżająca ich do osiągnięcia wymarzonego celu to dla nas motywacja do działania, byśmy byli jeszcze bardziej efektywni, a zarazem przyjaźni dla przedsiębiorców – mówi dyrektor Żmudka.Zaprezentowany na konferencji pojazd Triggo to pierwszy egzemplarz wersji przedprodukcyjnej. Pojazd jest dedykowany rynkom car sharing. Na prace nad prototypem spółka Triggo uzyskała z NCBR dofinansowanie w konkursie „szybka ścieżka” w wysokości ponad 4,2 mln zł z Funduszy Europejskich. Wartość dofinansowanego projektu to 5,9 mln zł.– Z dumą prezentujemy publicznie pojazd Triggo, będący efektem naszej wieloletniej pracy. Obecnie prezentowany model wypełnia wszystkie założenia projektowe i stanowi w pełni sprawną i mobilną wersję, będącą punktem wyjścia do produkcji serii pilotażowej. Zamówiona już partia pojazdów będzie podstawą do dalszych testów, także w warunkach miejskich – mówi Rafał Budweil, prezes zarządu i założyciel Triggo SA.Najważniejszą cechą technologii pojazdu jest zmienna geometria podwozia. Dzięki niej kierowca może poruszać się w dwóch trybach: drogowym dla wysokich prędkości i manewrowym, w którym pojazd zajmuje tylko tyle miejsca, co jednoślad, ułatwiając manewrowanie w intensywnym ruchu miejskim i znalezienie miejsca do parkowania. Pojazd posiada przy tym w pełni zamkniętą dwuosobową kabinę pasażerską. Konstrukcja jest chroniona globalnymi patentami obejmującymi kraje Europy, Azji i Ameryki Północnej, których całkowita populacja to 2,4 mld mieszkańców.


Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju


dodano: 2018-11-19 06:39:49