Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nagroda Nagród

W czwartek i piątek (16-17.XI. br.) w Jasionce pod Rzeszowem odbył się "Kongres 590". To jedno z większych wydarzeń ekonomicznych w Polsce w tym roku będące okazją do wymiany idei i doświadczeń biznesu, nauki, polityki. Podczas uroczystej gali będącej zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu Prezydent Andrzej Duda wręczył sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP oraz nagrodę indywidualną. – Chcemy, żeby liczono się z Polską – mówił Prezydent w okolicznościowym wystąpieniu. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych.



Nagroda Gospodarcza jest przyznawana raz do roku przez Prezydenta RP. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych. Laureatów, spośród nominowanych przez Kapitułę Nagrody, wskazuje Prezydent RP.

Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominowała do tej nagrody nagród 18 przedsiębiorstw. Nominowane przedsiębiorstwa ubiegały się o wyróżnienie w kategoriach: Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Start-UP.PL i Badania+Rozwój.



Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

Kategoria - LIDER MŚP

Nominowani do nagrody: Browar Kormoran sp. z o. o., Dramiński SA, oraz Prevac sp. z o.o.

Laureatem został Dramiński SA. Przedsiębiorstwo założone w 1987 r. Specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych w kraju i za granicą. Lider w dziedzinie kompaktowej i mobilnej ultrasonografii. Zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich 2016.

Kategoria - NARODOWY SUKCES

Nominowani do nagrody: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu, SaMASZ sp. z o.o., Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie

Laureatem zostały Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie. Firma jest wizytówką polskiej branży motoryzacyjnej. Działa od ponad 66 lat. Obecnie to prężnie działająca firma produkcyjna z nowoczesną infrastrukturą generującą coraz wyższe zyski. Produkuje układy wtryskowe do silników wysokoprężnych. Zakłady mechaniczne WUZETEM są jedyną tego typu fabryką w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Firma sprzedaje swoje produkty do ponad 50 krajów, a 65% do USA.

Kategoria - MIĘDZYNARODOWY SUKCES

Nominowani do nagrody: Melex sp. z o.o., Szynaka-Meble sp. z o.o., Wielton SA.

Laureatem został Melex sp. z o.o. Firma istnieje od 1971 roku. Produkuje pojazdy elektryczne. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych. Posiada m.in. wyróżnienie “Diament” miesięcznika Forbes 2017, CEE CLEAN Energy Awards- Electric Vehicle of the Year 2016.

Kategoria - ODPOWIEDZIALNY BIZNES

Nominowani do nagrody: PKO Bank Polski, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, ZPUE SA.

Laureatem została Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. Jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzy 16 zakładów produkcyjnych, 31 własnych centrów dystrybucyjnych. Dwa sztandarowe projekty na rzecz społeczności lokalnych to „Szklanka Mleka/Mleko w szkole” oraz „MOST” – model ograniczenia strat i marnowania żywności.

Kategoria - START-UP.PL

Nominowanymi do nagrody byli również: Blebox sp. z o.o.,Nexbio sp. z o.o., XTPL SA.

Laureatem został XTPL SA. Innowacyjne przedsiębiorstwo, które za cel działalności przyjęło komercjalizację technologii wytwarzania ultracienkich przewodzących linii metalicznych wykorzystywanych w produkcji warstw TCF. Dzięki temu stworzono unikatowe kompleksowe rozwiązanie technologiczne – drukarki, głowice i nanotusze.
 
Kategoria - BADANIA + ROZWÓJ

Nominowani do nagrody: Croetech Instruments SA, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii

Laureatem został Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii. Zespół naukowy od ponad 10 lat zajmuje się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Od 2006 roku zespół pracował nad odkryciem sposobu na udoskonalenie cząsteczek mRNA, tak by zwielokrotnić ich trwałość. Posiada indywidualne nagrody dla członków zespołu.
 
Indywidualna Nagroda Gospodarcza

Laureatem został Maciej Wieczorek. Prezes zarządu Celon Pharma, firmy inwestującej w nowoczesne leki oraz prowadzącej zaawansowane badania naukowe. Jest założycielem firmy Celon Pharma, współtwórcą i jednym z głównych akcjonariuszy biotechnologicznego Mabionu. Przez kilka lat współzarządzał Adamedem, wraz z jego właścicielami. Z firmy odszedł po śmierci jej założyciela z 2 milionami dolarów za udziały. Te środki przeznaczył na uruchomienie niewielkiej fabryki i rozpoczęcie badań nad trzema preparatami. Pierwsze dwa lata były dla biznesmena balansowaniem na granicy wypłacalności. Obecnie Celon Pharma SA produkuje specjalistyczne preparaty generyczne oraz rozwija innowacyjne terapie. Mabion SA to z kolei firma, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych.



W swoim wystąpieniu po wręczeniu nagród prezydent Andrzej Duda podkreślił, że te statuetki, to forma promowania polskiej przedsiębiorczości, polskiej myśli, w tym myśli technologicznej. Jak dodał, wszyscy nagrodzeni pod koniec 2017 r. są "laureatami na rok 100-lecia odzyskania niepodległości". Prezydent nawiązał również do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, będącej – jak mówił – efektem myśli gospodarczej kraju, który odradzał się i chciał być jednym z wielkich państw europejskich.


Źródło: Prezydent.pl. Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
 

dodano: 2017-12-11 07:09:54