Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Najemcy z sektora finansowego rozdają karty na warszawskim rynku biurowym

Utrzymuje się rekordowa aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym. Od 14 lat nie odnotowano w drugim kwartale tak wysokiego popytu. Jednak transakcje, które doprowadziły do tego wyniku mają jedną istotną wspólną cechę – wszystkie największe podpisane umowy należały do firm z sektora finansowego. Według autorów raportu CBRE „Market View. Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2019 r.”, to właśnie ci najemcy mają obecnie największy wpływ na kształt stołecznego rynku biurowego.Odnotowany popyt na warszawskim rynku biurowym jest najwyższym wynikiem za drugi kwartał od 2005 roku. W tym okresie w 2019 r. wynajęte zostało ponad 265,5 tys. mkw. – przy tym dla porównania w roku poprzednim było to około 220 tys. mkw. Ten imponujący wynik to efekt zawarcia lub renegocjacji przez firmy z sektora finansowego wielu bardzo dużych umów najmu w prestiżowych lokalizacjach. Listę trzech największych transakcji tego okresu otwiera umowa Getin Noble Banku w The Warsaw Hub C podpisana na 18 500 mkw. Na drugim miejscu znajduje się Warta, która w drugim kwartale sfinalizowała decyzję o przeniesieniu swojej siedziby do Warsaw Unit, gdzie zajmie 17 600 mkw. Podium zamyka renegocjacja umowy dla firmy z sektora bankowego na 13 000 mkw. w biurowcu Marynarska 12. Przy wszystkich trzech transakcjach najemcę reprezentowała agencja CBRE.

– Dobra kondycja rynku przesuwa przewagę w stronę właścicieli budynków w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Po drugim kwartale 2019 r. możemy mówić o delikatnym wzroście czynszów, gdzie w centrum – najdroższej części stolicy – stawki prime wynoszą 24 euro/m-s/mkw. Nie zniechęca to jednak firm do wybierania na swoje siedziby prestiżowych biurowców. I tu po raz kolejny największą aktywnością wykazują się reprezentanci świata finansów – komentuje Paweł Dobrowolski, ekspert rynku biurowego, CBRE.

Eksperci CBRE przewidują, że w dłuższej perspektywie trend na nowoczesne biura oraz konsolidację różnych oddziałów firm z sektora finansowego najbardziej dotkliwie odczują starsze warszawskie biurowce. Już teraz widać wzmożoną aktywność wśród właścicieli oraz zarządców budynków, którzy stawiają na rewitalizację ich wnętrz oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.

– Warszawski rynek biurowy dawno nie miał się aż tak dobrze. Rekordowy pod kątem zamkniętych transakcji najmu drugi kwartał doprowadził w większości stref biznesowych do spadku poziomu pustostanów w porównaniu ze stanem z tego samego okresu w 2018 r. Co więcej, zaobserwowaliśmy pozytywne zmiany na Służewcu, mimo że wciąż utrzymuje się tam najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej. Jest to naszym zdaniem namacalnym dowodem wyjątkowo dobrej sytuacji branżowej – podsumowuje Paweł Dobrowolski z CBRE. I dodaje: – W związku ze wzmożoną aktywnością najemców i stopniowo spadającą liczbą mkw. dostępnych od zaraz, obserwujemy coraz większe zainteresowanie firm umowami przednajmu. Najemcy są coraz bardziej świadomi roli nowoczesnego i dopasowanego do ich potrzeb biura i chcą mieć gwarancję pierwszeństwa do ofert najwyższej jakości.

Łączny zasób powierzchni biurowej w Warszawie wynosi obecnie ponad 5,5 mln mkw., co oznacza 1,5% wzrost kw./kw. oraz 2,5% r/r. W drugim kwartale 2019 oddano do użytkowania 7 obiektów, oferujących łącznie 60 341 mkw. Wszystkie ukończone projekty biurowe były zlokalizowane poza centrum, a do największych z nich należą: Moje Miejsce B1 (18 712 mkw.), Vector+ (13 690 mkw.) oraz The Park  6 (11 200 mkw.).


Źrdło: CBRE - firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. Pełna wersja raportu CBRE „Market View. Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2019 r.” jest dostępna tutaj.


dodano: 2019-07-26 05:41:24