Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Najlepsi z najlepszych w Pałacu Prezydenckim

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystej Gali Konkursu AgroLiga 2016. Jak podkreślił, dzięki polskim rolnikom Polska jest dzisiaj nie tylko samowystarczalna żywnościowo ale i rośnie eksport polskiej żywności, który w ubiegłym roku był rekordowy, przekraczając 25 mld euro. Jego zdaniem, jeżeli popatrzymy na skalę europejską, to widać jak duży sukces odnieśli polscy rolnicy, bo eksport naszej żywności od 2004 roku wzrósł sześciokrotnie.Gratulując laureatom nagród
w odbywającym się co roku konkursie AgroLigi, w tym roku to już XXIV edycja Prezydent Duda zaznaczył: – Rola, którą w naszym kraju odgrywa rolnictwo jest nie do przecenienia. Jest rolą niezwykle ważną. To właśnie dzięki prascy rolników i dzięki tym, którzy wspierają działalność rolników, pomagają im w ich działalności, pomagają w tym, aby płody rolne mogły być sprzedawane, aby mogły być wytwarzane coraz lepiej.Prezydent podczas uroczystości zwrócił uwagę, że w 2004 roku, kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, wiele osób pytało, czy rodzime rolnictwo poradzi sobie z ówcześnie lepiej zorganizowanym i bardziej nowoczesnym rolnictwem zachodnim. Jednocześnie dodał, że działalność rolnicza zasługuje na wszechstronne wsparcie ze strony państwa. Wskazał, że powinno ono się pojawiać w szczególności przy okazji występujących klęsk żywiołowych wpływających na produkcję rolniczą.Zdobywcy tytułu w kategorii Rolnicy:

Mistrz Krajowy AgroLigi 2016
  • Alicja i Krzysztof Spychalscy, Pikutkowo, woj. kujawsko-pomorskie - prowadzą w Pikutkowie 80-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w uprawie warzyw gruntowych. Rocznie z gospodarstwa do zakładów przetwórczych wyjeżdża ok. 250 tirów warzyw wysokiej jakości.


I Wicemistrz Krajowy AgrLligi 2016
  • Tamara i Edward Przyłuccy - Brożówka; Barbara i Zdzisław Załoga, Maria i Mariusz Załoga - Bukowie.
Wicemistrz Krajowy AgroLigi 2016
  • Barbara i Ryszard Kacprzak - Stare Paski; Beata i Zbigniew Kołoszyc - Nowiny Wielkie; Bogumiła i Wojciech Pajor - Dobrociesz; Dorota i Andrzej Dziekońscy - Dziękonie; Małgorzata i Bogdan Zblewscy - Przechlewo.
Laureat Krajowy AgroLigi 2016
  • Teresa i Grzegorz Wójciccy - Kotki-Budy Duże; Monika i Piotr Korszeń - Przegaliny Duże; Maria i Horst Ziaja - Jeżowa; Aneta i Arkadiusz Osowscy - Gledzianówek; Wioletta i Tomasz Skupin - Żarki; Ewa i Jan Toborowicz - Bukowina; Paweł Koczan - Darłowo.
Wyróżnienia Specjalne Prezesa KRUS
  • Monika i Piotr Korszeń - Przegaliny Duże; Maria i Horst Ziaja - Jeżowa; Teresa i Grzegorz Wójciccy - Kotki-Budy Duże.


Zdobywcy tytułu w kategorii Firmy:

Mistrz Krajowy AgroLigi 2016
  • Grupa Agrocentrum Sp. z o.o., Łomża, woj. podlaskie - to nowoczesna firma wyłącznie z polskim kapitałem, produkująca pasze wg najwyższych światowych standardów, z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji mieszanek produkcyjnych dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Obecny potencjał produkcyjny wynosi 180 tys. ton pasz i premiksów rocznie.


I Wicemistrz Krajowy AgroLigi 2016

  • PR-H Gałopol Sp. z o.o. - Gałowo
Wicemistrz Krajowy AgroLigi 2016
  • PPHU „Młyn Proboszczowice” Grzegorz Kopacki - Proboszczowice; „Zielona Farma” – Krzysztof Rajtar - Żelimucha; Rolmarket Sp. z o.o. Sp. k. - Cieśle; Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „MasDrob” - Siniarzewo; PH-U „Agropol” - Baborów; „Octim” Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o. - Olsztynek.
Laureat Krajowy AgroLigi 2016
  • „Wańczykówka” Lucyna Wańczyk - Krzeszów; Przedsiębiorstwo Nasienno-Zaopatrzeniowe Wójcik Sp.J. - Wschowa; FHU „Agro-Plus” Piotr Kowalczyk - Rogów; OSM w Nowym Sączu - Nowy Sącz; OSM w Bieruniu - Bieruń; Cukiernicza Spółdzielnia „Roksana” - Strzyżów; Firma Produkcyjno-Handlowa Teresa i Henryk Siemiak - Włodawa.
Celem konkursu AgroLiga jest promocja rolników oraz firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.Konkurs organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. We wtorkowej uroczystości, oprócz prezydenta, wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, szefowie ARiMR, ARR i KRUS.


Fot. Jerzy Byra i Krzysztof Sitkowski / KPRP


dodano: 2017-06-20 16:45:06