Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Najważniejsze chilijskie odznaczenie państwowe dla Polaka

Odznaczenie prezesa KGHM Polska Miedź, Herberta Wirtha, Orderem Bernardo O’Higginsa, jak również otwarcie Sali Ignacego Domeyki były głównymi punktami uroczystości zorganizowanej 6 listopada br. w Ambasadzie Chile. Wydarzenie po raz kolejny przybliżyło możliwości inwestycyjne i turystyczne, jakie oferuje ten południowoamerykański kraj. Przyznanie najwyższego chilijskiego odznaczenia państwowego Polakowi podkreśla wagę i ciągłość polsko-chilijskich relacji, których symbolem staje się postać Ignacego Domeyki, a nazwanie największej do tej pory polskiej inwestycji zagranicznej w Sierra Gorda imieniem tego wybitnego polskiego geologa można uznać za zwieńczenie wspólnej historii obydwu narodów.

Spotkanie, podczas którego uroczyście nadano Order Bernardo O’Higginsa prezesowi Herbertowi Wirthowi, zorganizowano w budynku ambasady Chile w Warszawie. Wzięli w nim udział Ambasador Chile w Polsce, przedstawiciele Biura Handlowego Pro Chile oraz KGHM Polska Miedź.



– Dzisiejsze nadanie Orderu Bernardo O’Higginsa jest ukoronowaniem tradycji polsko-chilijskich stosunków, które tak pięknie rozpoczął polski geolog i chilijski bohater narodowy, Ignacy Domeyko. Ta szczególna chwila jest również dowodem uznania dla wspaniałych efektów naszej wzajemnej współpracy – powiedział w uzasadnieniu nadania orderu Ambasador Chile w Polsce, Alfredo García Castelblanco. Ambasador García otworzył również Salę Ignacego Domeyki, która ma przypominać o zasługach tego najbardziej znanego w Chile Polaka oraz o długiej historii polsko-chilijskich relacji.

Chile należy do jednych z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Rankingi gospodarcze oraz raporty międzynarodowe potwierdzają opinię, że kraj ten jest wzorowym partnerem w biznesie. Biznesowa aktywność Chile jest szczególnie widoczna w temacie przyciągania zagranicznych inwestycji oraz w eksporcie produktów spożywczych. Jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne, w Chile ulokowało już swój kapitał ponad 4000 inwestorów z całego świata. Sukcesywnie rosną też wskaźniki wzajemnych obrotów handlowych pomiędzy Polską a Chile – wartość eksportu z Chile do Polski wynosi niemal 258 milionów USD.

– Inwestycja KGHM to pierwszy krok dla polskich firm. Mamy nadzieję, że wytyczoną przez KGHM ścieżką pójdą inni polscy przedsiębiorcy. Siła Chile tkwi w solidnych wskaźnikach makroekonomicznych, które jak magnes przyciągają inwestorów z całego świata. Międzynarodowe uznanie dla możliwości inwestycyjnych w Chile jest w dużej mierze efektem przemyślanej polityki gospodarcza państwa, rozwiniętego sektora finansowego, rozsądnych rozwiązań biznesowych i przede wszystkim otwartości na zagranicznych inwestorów –
tłumaczy Felipe Gajardo Borquez, dyrektor Biura Handlowego ProChile w Polsce (na zdjęciu z prawej).

W ciągu ostatnich kilku lat Chile stało się również jednym z najważniejszych producentów żywności na świecie. Wiele doskonałej jakości produktów spożywczych, którymi na co dzień delektują się Polacy, pochodzi właśnie z tego kraju. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, nowoczesnym procesom przemysłowym oraz surowym standardom jakości i bezpieczeństwa, Chile jest wiarygodnym dostawcą produktów spożywczych i zajmuje czołową pozycję wśród producentów żywności w Ameryce Południowej oraz 17 pozycję na całym świecie. Codziennie bowiem 6 milionów osób delektuje się porcją chilijskiego łososia, prawie 9 milionów wypija szklankę soku z chilijskich owoców, a prawie 5 milionów zajada się owocami pochodzącymi z Chile. Jednak na tym nie koniec. Prawie 17 milionów ludzi codziennie wypija kieliszek chilijskiego wina, a ponad 7 milionów każdego dnia smakuje świeżych ryb i owoców morza pochodzących z Oceanu Spokojnego.

Unikalnego smaku chilijskiej kuchni i chilijskich produktów spróbować mogli goście Tygodnia Gastronomii Chilijskiej, odbywającego się w dniach 20-25 października br. w warszawskim Hotelu Bristol. Przez 5 dni serwowano dania ze specjalnie skomponowanego menu, zawierającego produkty charakterystyczne dla kuchni chilijskiej. Autorem menu był znany chilijski szef kuchni, Matías Palomo. Produktom rolnym - w szczególności świeżym owocom importowanym z Chile – poświęcone było natomiast spotkanie na terenie Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA w Broniszach, które odbyło się 10 września br. Podczas spotkania rozmawiano o szansach rozwoju importu świeżych owoców z Chile w kontekście rozwijającej się dynamicznie od kilku lat wymiany handlowej i gospodarczej między Polską a tym południowoamerykańskim krajem.

Charakterystyczne dla Chile zróżnicowanie klimatu i krajobrazu przyciąga turystów z całego świata. Chile jest najdłuższym krajem na świecie, który rozciąga się z północy na południe na przestrzeni 4300 km, obejmując prawie wszystkie strefy klimatyczne. Charakterystycznym i niezwykłym elementem krajobrazu Chile są pustynie, plaże, majestatyczne lodowce, imponujące łańcuchy górskie, parki krajobrazowe i winiarnie. O bogactwie kulturowym tego kraju świadczy też pięć zabytków na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2013 roku Chile odwiedziło ponad 3,5 miliona podróżników. Swoje miejsce znajdą tu zarówno miłośnicy przyrody, pasjonaci starodawnych kultur, kulinarni odkrywcy, jak również osoby czynnie uprawiające sport. Wśród wielu atrakcji, jakie gwarantuje wizyta w Chile, znajdują się: spływy rzeczne, wspinaczka, jazda konna, narciarstwo, wyprawy archeologiczne, podziwianie dzikiej przyrody czy zwiedzanie winnic. Podróżom do Chile poświęcone było spotkanie „Chile z bliska”, zorganizowane 30 listopada br. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, któremu towarzyszyły również wykłady, warsztaty i wystawa pod nazwą „Sny Rutrafe. Kolekcja srebrnych ozdób Indian Mapuche”.

Za stymulowanie i wsparcie rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej Chile z Polską odpowiada ProChile – chilijska instytucja podległa Ministerstwu Spraw Zagranicznych tego kraju. Posiada sieć ponad 50 biur na całym świecie, przy czym w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, jednostka ta funkcjonuje w ramach Ambasady Chile. ProChile ma na celu upowszechnianie możliwości inwestycyjnych i promocji turystyki kraju. Pełni rolę mediatora handlu, identyfikując i wspierając strategicznych partnerów oraz firmy handlowe, które dostrzegają w chilijskich zasobach i bogactwie produktów możliwość rozwoju ich biznesu. Co roku placówka organizuje imprezy promocyjne, takie jak degustacje chilijskich win i potraw, misje handlowe czy prezentacje walorów turystycznych. ProChile w Polsce oferuje wsparcie zarówno dla chilijskiego, jak i polskiego biznesu: przekazuje informacje, raporty rynkowe oraz wspomaga polskich importerów i inwestorów w procedurach formalnych. Jednostka umożliwia bezpośredni kontakt z podmiotami gospodarczymi w Chile, tworząc np. agendy spotkań czy wspierając w tłumaczeniu. Ponadto, w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych ProChile reprezentuje Chilijski Komitet Inwestycyjny (CIE), przekazując potencjalnym inwestorom dane rynkowe, prawne i formalne oraz pośrednicząc w kontakcie między polskimi firmami a tą instytucją.

– Kopalnia im. Ignacego Domeyki w Sierra Gorda ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki Chile - ponad 20 procent chilijskiego PKB wytwarza bowiem przemysł górniczy. Ale bogactwo Chile to nie tylko minerały. To również znane i doceniane na całym świecie produkty spożywcze: owoce, warzywa, wina, sery, mięso, oliwa, ryby i owoce morza. To także kraj z ogromnym potencjałem turystycznym, z wielowiekowym dziedzictwem kulturowym, które Chilijczycy pielęgnują i są z niego dumni – podsumował Felipe Gajardo Borquez.



ProChile jest instytucją podległą Ministerstwu Spraw Zagranicznych Chile odpowiedzialną za promowanie eksportu towarów i usług oraz zachęcanie do inwestycji i turystyki w Chile. Posiada sieć ponad 50 biur handlowych na całym świecie, także w Polsce i 15 biur regionalnych na terenie całego kraju. ProChile tworzą zespoły specjalistów, którzy przyczyniają się do pozycjonowania atrybutów Chile na rynkach międzynarodowych. ProChile dostarcza także najbardziej aktualne informacje i różnorodne narzędzia eksporterom w celu lepszego zarządzania ich przedsiębiorstwem za granicą.
 Polski oddział Biura Handlowego ProChile mieści się w siedzibie Ambasady tego kraju w Warszawie. Zostało otwarte w 2010 roku. ProChile współpracuje z polskimi importerami: wykrywa możliwości biznesowe, przekazuje kontakty do chilijskich dostawców, wspiera logistycznie, organizuje misje handlowe i wydarzenia umożliwiające bezpośrednie spotkania z chilijskimi partnerami.
 Więcej informacji o ProChile znajduje się na stronie internetowej: ProChile.gob.cl.

Źródło: Materiały prasowe


dodano: 2014-11-07 10:47:06