Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Najwięksi przelali do budżetu 12 mld zł

Jednym z przejawów patriotyzmu gospodarczego jest uczciwe płacenie podatków, dlatego „Puls Biznesu” od dwóch lat przyznaje nagrody największym polskim płatnikom CIT. W tegorocznym rankingu, uaktualnionym o wyniki instytucji finansowych, PB przedstawia 100 firm, które wpłacają z tego tytułu najwięcej do budżetu państwa. Cała setka oddała fiskusowi w 2012 r. (to najnowsze dostępne dane) 12,2 mld zł naliczonego podatku.

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji rankingu, zdecydowanym liderem jest KGHM Polska Miedź. Spółka wpłaciła do budżetu 1,5 mld zł (nie licząc 1,6 mld zł podatku od kopalin). Na drugim miejscu jest PKO Bank Polski, który przelał 870 mln zł.

Wśród branż przoduje bankowość. W pierwszej setce największych płatników jest aż 14 banków, które łącznie oddały fiskusowi z CIT ponad 3 mld zł. Na drugim miejscu znalazła się branża energetyczna, a na trzecim — metalowa (tylko dzięki KGHM), która zapłaciła 1,7 mld zł podatku.Metodologia "Pulsu Biznesu" bierze pod uwagę podatki zapłacone przez konkretne spółki, co sprzyja firmom o prostej strukturze. Gdyby jednak wziąć pod uwagę zysk całych grup kapitałowych, na trzecim miejscu byłaby PGE, a nie Bank Pekao. Wszystkie jej spółki wpłaciły 820 mln zł CIT.

Dane do rankingu zebrała wywiadownia gospodarcza Bisnode.


Źródło: "Puls Biznesu", 2014-07-04, nr 126/2014, str. 14.


dodano: 2014-07-04 10:42:18