Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nauka i biznes

W kancelarii premiera odbyło się we środę, 17 maja 2012 r., spotkanie biznesu z uczelniami. Na zaproszenie Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkali się rektorzy czołowych polskich uczelni i prezesi dużych spółek, ponad 80 osób. Powodem stał się zarzut prasowy, że uczelnie produkują bezrobotnych.

     Spotkanie sprowokował list Andrzeja Klesyka, prezesa PZU, który "Gazeta Wyborcza" opublikowała 23 kwietnia br. Jego zdaniem absolwentom polskich uczelni brakuje praktycznego przygotowania zawodowego. Przygotowanie teoretyczne do zawodu sprawia, że nie potrafią się komunikować i współpracować w grupie.
     Wzajemnych oskarżeń było sporo. Biznesmeni  wytykali uczelniom oderwanie od rzeczywistości, że traktują studentów jako źródło dochodu i że wśród absolwentów produkują bezrobocie. Naukowcy nie pozostali dłużni i odwzajemnili się prezesowi Klesykowi uwagą, że zamiast wydawać 25 mln zł na zmianę logo PZU, lepiej byłoby, gdyby te środki przeznaczył na staże dla studentów.
     Mimo sporów, spotkanie zakończyło się kompromisem. Została przyjęta deklaracja "Gospodarka dla uczelni, uczelnie dla gospodarki". Deklaracja podkreśla między innymi, iż wiedza we współczesnym świecie rozwija się także poza ośrodkami akademickimi i tylko współpraca nauki z gospodarką może zapewnić studentom dostęp do jej najnowszych osiągnięć. Zebrani przyjęli deklarację przez aklamację. Swoje podpisy w imieniu uczestników spotkania złożyli: minister Barbara Kudrycka, prof. Antoni Tajduś, rektor AGH oraz Andrzej Klesyk, prezes PZU SA.
     Czy coś zmieni w polskich uczelniach? Zobaczymy. W czasie dyskusji padały konkretne propozycje rozwiązań, które mogą sprzyjać dobremu przygotowaniu absolwentów - np. możliwość wpisania wydatków na prace badawcze w koszty prowadzenia firmy, budowanie programów strategicznych, wprowadzenie na uczelniach zajęć, które w szerszym zakresie niż dotychczas rozwijałyby w studentach umiejętności pracy zespołowej, wprowadzenie praktyk w przedsiębiorstwach dla wykładowców, położenie większego nacisku na pielęgnowanie otwartości, kreatywności i rozwoju osobowości.
     Spotkanie podsumowała prof. Barbara Kudrycka. - Jestem wyjątkowo wdzięczna za to spotkanie. Państwa obecność świadczy o tym, jak bardzo wszystkim nam zależy na współpracy i jak najlepszych szansach absolwentów na rynku pracy. Wierzę, że takie spotkania będą się jeszcze odbywały i będziemy mogli przy kolejnym okrągłym stole rozmawiać na przykład o rozwijaniu innowacyjności.
Fot. nauka.gov.pl

dodano: 2012-05-18 13:12:44