Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Naukowi giganci Kujaw i Pomorza


Są inspiracją dla pokoleń, a ich działalność i osiągnięcia mogą służyć za przykład. 19 lutego, w Dzień Nauki Polskiej zainaugurowano nowy cykl edukacyjny Urzędu Marszałkowskiego „Giganci Kujaw i Pomorza”. W ramach tegorocznej edycji za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej poznamy sylwetki naukowców z naszego regionu. Pierwsze spotkanie poświęcone Wilhelminie Iwanowskiej odbędzie się już 8 marca.


– Nie ma nic lepszego niż dobra lekcja, którą zapamięta się do końca życia. Ta ,na którą was zapraszam na pewno do takich należy. Jest to lekcja o wielkich postaciach województwa kujawsko-pomorskiego. Zapraszamy na ten cykl spotkań z fantastycznymi naukowcami, wielkimi ludźmi, którzy rozsławili nas na całym świecie – mów marszałek Piotr Całbecki.
 
Naukowi Giganci Kujaw i Pomorza

„Giganci Kujaw i Pomorza” to cykl, w ramach którego, co roku będzie się odbywać seria spotkań promujących sylwetki najbardziej zasłużonym postaci z przeszłości naszego regionu, które w swoich dziedzinach osiągnęły prawdziwą wielkość. Każde ze spotkań online, poświęcone zostanie innej osobie, której działalność przyczyniła się do rozwoju i kształtowania ważnych dziedzin naszego życia.
 
Tegoroczny cykl poświęcony jest gigantom nauki, wybitnym uczonym z Kujaw i Pomorza, którzy swoimi osiągnięciami zapisali się na kartach historii.  Pierwsze spotkanie odbędzie się w Dzień Kobiet (8 marca) na Kujawsko-Pomorskiej Platformie Edukacyjnej, a jego bohaterką będzie kobieta, Wilhelmina Iwanowska, zasłużona polska astronom i współtwórczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolejni naukowcy, którym zostaną poświęcone spotkania, to:
  • Marian Rejewski znany ze złamania szyfru Enigmy matematyk i kryptolog,
  • Tadeusz Reichstein, biochemik i noblista w dziedzinie fizjologii
  • Henryk Arctowski, geograf, geolog i badacz krajów polarnych
  • Albert Abraham Michelson, laureat Nagrody Nobla z fizyki
  • Jan Czochralski, chemik i słynny wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu
Projekt będzie realizowany za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej przy współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Spotkania kierowane są przede wszystkich do młodzieży szkół średnich, dla których postacie te mogą stać się natchnieniem i inspiracją do pójścia w ich ślady.
 
Inauguracja cyklu nie bez powodu miała miejsce 19 lutego, w Dniu Nauki Polskiej. Ustanowione w zeszłym roku święto przypada na dzień urodzin innego wybitnego naukowca z regionu kujawsko-pomorskiego, Mikołaja Kopernika.

Nasze inwestycje w rozwój nauki

Od lat samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój nauki w regionie. W ramach działań dedykowanych obszarowi edukacji w latach 2014-2020 ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dofinansowano 540 umów na kwotę ponad 900 mln złotych. Wsparcie to pozwoliło m.in. na rozbudowę laboratoriów badawczo-rozwojowych i nowoczesnych pracowni dydaktycznych w naszych uczelniach wyższych.
 
Docenia się autorów najlepszych prac naukowych, projektów wynalazków i nowatorskich rozwiązań, które wpływają na rozwój regionu. Co roku ludziom nauki przyznawana jest specjalna Nagroda Marszałka w dziedzinie nauki, badań i postępu technicznego.

Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 



dodano: 2021-02-22 07:18:42