Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nie boksuje, a nokautuje rywali w pierwszej rundzie

TADEUSZ FERENC, Prezydent Rzeszowa - nominowany do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015 w kategorii Polityk

Tadeusz Ferenc, rzeszowianin, rocznik 1940, prezydent Rzeszowa. Z wykształcenia jest ekonomistą. W 1975 r. ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczął w 1956 r., jako robotnik budowlany w rzeszowskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Rzeszów. Dziewięć lat później awansował na kierownika magazynu. Po następnych dziewięciu jego kariera przyspieszyła. W latach 1972-1981 był zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych w rzeszowskim „Transbudzie” zatrudniającym ponad 4000 osób. Kolejną firmą był Budimex, gdzie w 1984 r. odpowiadał za kilka dużych inwestycji realizowanych w Libii. Pełnił również funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego, a w 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto". Funkcję tę pełnił do 2001. W każdym przypadku piastowanych stanowisk Tadeusz Ferenc osiągał wymierne efekty społeczno-gospodarcze. Charakteryzowały je: postęp w organizacji i unowocześnieniu przedsiębiorstw, optymalizacja i racjonalizacja kosztów oraz troska o ludzi w nich zatrudnionych. Stąd też kilkuletnie zasiadanie w Radzie Miasta Rzeszowa. Jako radny, w latach 1994-2001, aktywnie pracował w Komisji Budżetowej i Komunalnej. Podejmował w niej problematykę budownictwa mieszkaniowego, inwestycji drogowych i gospodarki komunalnej. To doświadczenie i spektakularne efekty działalności sprawiły, że w 2001 r. Tadeusz Ferenc został wybrany posłem na Sejm RP. Ale już po roku zrezygnował z działalności parlamentarnej na rzecz stanowiska Prezydenta Miasta, na które wybrali go mieszkańcy Rzeszowa, w bezpośrednich wyborach w 2002 r.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, usportowiony, ale nie bokser. Woli grać w tenisa. I choć odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, to ich nie eksponuje, w klapie marynarki nosi tylko intrygującą miniaturkę szabli (co widać na zdjęciach). To odznaka Szabli Kilińskiego, najwyższego honorowego odznaczenia w rzemiośle, które przyznała mu Kapituła Kongresu Rzemiosła Polskiego, i które bardzo wysoko sobie ceni. Wśród kawalerów tego wyróżnienia jest również papież Jan Paweł II.

Kariera polityczna

    Tadeusz Ferenc sprawuje urząd Prezydenta Rzeszowa, największego miasta Podkarpacia, już czwartą kadencję z rzędu. Jest najstarszym prezydentem (ma 76 lat) najmłodszej polskiej metropolii (średnia wieku mieszkańców – 39 lat). I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że politycznie jest lewicowy, a w wyborach samorządowych, w prawicowym regionie, z konkurentami wygrywa w pierwszej turze.
    Do nieboszczki PZPR zapisał się w 1964 roku i konsekwentnie wstępował do jej kolejnych mutacji – SDRP i SLD. Nawet zasiadał we władzach wojewódzkich tych partii. W 2001 roku, z ramienia SLD, został też wybrany posłem na Sejm RP IV kadencji. Zasiadał w Komisjach Finansów i Infrastruktury, gdzie wykazał się dużą pracowitością. Był autorem wielu wystąpień i interpelacji. 10 listopada 2002 utracił mandat poselski w związku z wyborem na urząd prezydenta miasta Rzeszowa, który pełni do dzisiaj.
    Rezygnacja z polityki na szczeblu krajowym na rzecz zarządzania miastem nie znaczyła, że Tadeusz Ferenc nie był zainteresowany pracą parlamentarną. Trzykrotnie ubiegał się o mandat senatora. W 1997, 2011 i 2015 r., ale ze względu na swoją lewicową przeszłość, w prawicowym regionie, bezskutecznie.
    Przed wyborami w 2015 r., zapytany – dlaczego ubiega się o mandat senatora – odpowiedział: – Jeśli dostanę się do Senatu, będę mógł pomóc mojemu ukochanemu miastu z innej perspektywy, wcale nie mniej skutecznie. Byłem już posłem, wiem, że znajomości zawiązane w stolicy mają bardzo duże znaczenie. Te, które ja zawarłem podczas pracy w Sejmie procentują do dzisiaj i ja korzystam z nich walcząc o pieniądze dla miasta.

Kariera samorządowa
    W  pierwszych samorządowych wyborach bezpośrednich na Prezydenta Miasta Tadeusz Ferenc został wybrany przez mieszkańców Rzeszowa w drugiej turze (uzyskał 51,63 proc. głosów). Startował z komitetu SLD. Mimo braku większości w Radzie Miasta dla poparcia jego inicjatyw udało mu się, dzięki wcześniejszemu doświadczeniu i osiągnięciom w pracy zawodowej, realizować niezbędne i społecznie uzasadnione przedsięwzięcia inwestycyjne.
    W 2006 r. powtórzył sukces wyborczy. Z wynikiem 76,59 proc. znokautował rywala w pierwszej rundzie. Wówczas Ferenc wystartował z własnego komitetu „Rozwój Rzeszowa” przy poparciu SLD. W 2010 r. ponownie udało mu się wygrać już w pierwszym głosowaniu, jednak z mniejszą liczbą głosów (53,25 proc.). W 2014 r. mieszkańcy Rzeszowa po raz czwarty wybrali Tadeusza Ferenca na urząd prezydenta miasta z poparciem około 66,31% głosów.

Efektywne zarządzanie
    Tadeusz Ferenc jest prezydentem, któremu w czasie trwającej kilkanaście lat prezydentury udało się diametralnie zmienić wizerunek miasta. Nie tylko w kraju, również poza granicami Polski. Nie ma dziedziny życia, która by nie ulegała zdecydowanej zmianie na lepsze. Udało mu się zmienić Rzeszów na urokliwe i przyjazne inwestorom miasto.
    W 2005 r. Rzeszów miał 54 km kw. pow­ierzchni i liczył 159 tys. mieszkańców. Obecnie, po corocznych powiększeniach miasta o sąsiednie wioski Rzeszów ma
117 km kw. pow. i liczy 187 tys. mieszkańców. Wszytko wskazuje na to, że w tym roku też przyłączy kolejne tereny. W ten sposób miasto pozyskuje nowe tereny inwestycyjne, na których m.in. utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną Rzeszów-Dworzysko. W mieście działa 22 tys. przedsiębiorstw.
    Poza tym, Rzeszów od lat uznawany jest za najbezpieczniejsze miasto w Polsce. Ponad 90 proc. mieszkańców twierdzi, że Rzeszów to dobre miejsce do życia, a 90 proc. zadeklarowało, że ufa prezydentowi (ankieta „Gazety Wyborczej”). W innym rankingu Rzeszów znalazł się na drugim miejscu w Polsce, jako miejsce gdzie żyje się najlepiej.

Lider inwestycji
    Miasto co roku zwiększa nakłady na inwestycje. W roku 2002, po objęciu prezydentury przez Tadeusza Ferenca było to ok. 50 mln zł. W 2016 r., w budżecie ogółem wynoszącym 1138 mln zł, zaplanowano na wydatki inwestycyjne 305 mln. Pod względem inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2015 r. Rzeszów był nawet liderem w zestawieniu 12 największych
miast tworzących Unię Metropolii Polskich. W sumie na inwestycje wydał w ubiegłym roku 539 milionów złotych, które stanowiły aż 41 procent wydatków miasta.
    W celu rozbudowy Rzeszowa i jego ulepszania skutecznie wykorzystywane są środki pochodzące z funduszy europejskich. Rzeszów jest prymusem w ich pozyskiwaniu. Wśród miast wojewódzkich zajmuje drugie miejsce. Gmina Miasto Rzeszów zrealizowała łącznie 289 projektów współfinansowanych z UE. Łączna wartość tych projektów wynosi 1378,1 mln zł, z czego kwota dofinansowania ze środków UE wyniosła 921,9 mln zł.
    Działania inwestycyjne ograniczyły bezrobocie w mieście do 7,4 procent. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto jest bliskie krajowemu – 4087,48 zł.     Stąd i uznanie Grupy Financial Times. W rankingu „Polskie Miasta Przyszłości”, eksperci zajmujący się inwestycjami ocenili kilkadziesiąt czynników w 50 miastach w Polsce. W grupie miast o średniej wielkości Rzeszów w kategorii ogółem zajął piąte miejsce, czwarte – w kategorii miasto najbardziej przyjazne dla biznesu oraz pierwsze w kategorii kapitał ludzki i poziom życia.

Dowody uznania
    Zarówno Rzeszów, jak i jego prezydent nie mogą narzekać na dowody uznania. Na przykład Kapituła specjalistów z Centrum im. Adama Smitha przyznała Rzeszowowi nagrodę INNOWATOR 2012 w kategorii „Najlepiej Zarządzane Miasto”. W uzasadnieniu nagrody napisano: za „śmiałe i odważne inwestycje podejmowanie w trudnym ekonomicznie czasie, za stałe partnerstwo i uczestnictwo w procesie promocyjnym ściany wschodniej kraju na rzecz polepszenia wizerunku nie tylko miasta, ale i całego regionu, za wprowadzenie sprawnej obsługi mieszkańców poprzez uruchomienie kompleksowych punktów obsługi mieszkańca”.
    Miasto Rzeszów zostało również wyróżnione prestiżową nagrodą „Zjednoczona Europa”, przyznaną „za dynamiczny rozwój miasta i jego bardzo dobre zarządzanie” przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu oraz Klub Rektorów Europy z siedzibą w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii.
    Z kolei Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w 2015 r. również dostąpił szczególnego uznania. W rankingu tygodnika „Newsweek”  został najlepszym prezydentem ocenianych miast. Jurorzy docenili go za to, że w ciągu trzech kadencji próbował zbudować na bazie niewielkiego miasta nowoczesny ośrodek, pełen innowacyjnych zakładów pracy, oferujący edukację i kulturę na wysokim poziomie. Natomiast Kapituła Smart City Forum nagrodziła prezydenta Ferenca statuetką Człowieka Roku za dynamiczny rozwój Rzeszowa i realizację projektów umożliwiających wdrożenie inteligentnych rozwiązań dla miasta i jego mieszkańców.
    Mimo tych zaszczytów, czwarta kadencja włodarza Rzeszowa dobitnie świadczy, że najwyższego uznania i szacunku i tak otrzymuje od swoich mieszkańców. To oni, w naszej sondzie ulicznej podkreślali, że go kochają za to co robi dla nich, miasta i jego rozwoju. Uważają, że jest nie zastąpiony. Rekomendacja do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015 w kategorii Polityk też o tym świadczy n

Opracował: Marian GrzesikRzeszów pod wodzą Tadeusza Ferenca, prezydenta miasta, jest stolicą województwa podkarpackiego, centrum Rzeszowskiego Obszaru Metropolitalnego, największym ośrodkiem administracyjnym, ekonomicznym, akademickim i kulturalnym południowo-wschodniej Polski. Pełni funkcję ważnego ośrodka przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego oraz handlu i usług. Jest dynamicznie rozwijającym się miastem ludzi młodych, o dużym potencjale innowacyjnym co potwierdzają wysokie lokaty miasta w rankingach i konkursach ogólnopolskich. Rzeszów znalazł się w elitarnej grupie kilku miast polskich, w których mieszkańcy najlepiej się czują, ufają swoim władzom oraz są zadowoleni z wprowadzanych zmian. Fot. UMR


dodano: 2016-06-04 08:30:07