Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nie da się zwiększyć dobrobytu, uszczelniając w Polsce zło.

Polscy przedsiębiorcy potrzebują przywrócenia wolności gospodarczej, a nie dawkowanych latami tzw. uproszczeń. Doskonale pamiętają nazwisko Mieczysława Wilczka i jego ustawę, mimo że nie została przywołana w expose, która przywracała w Polsce wolność gospodarczą. Jeżeli rząd oczekuje uwolnienia energii Polaków i ich powrotu z zagranicy, to należy przywrócić ustawę Wilczka – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. 

Stwierdza, że rząd w Polsce zarówno dwa lata temu, jak i teraz stoi przed realizacją swojego głównego celu, którym jest zwiększenie dobrobytu obywateli i kapitału w rękach polskich przedsiębiorców. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, wskazanego wyżej celu rządu nie da się zrealizować w inny sposób niż obniżając opodatkowanie i zmieniając system podatkowy, który jest nieefektywny oraz szkodliwy dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Polscy przedsiębiorcy potrzebują przywrócenia wolności gospodarczej, a nie dawkowanych latami tzw. uproszczeń i wskazuje, że jeżeli rząd oczekuje uwolnienia energii Polaków i ich powrotu z zagranicy, to należy przywrócić ustawę Wilczka. Andzej Sadowski ocenia, że szlagwortem expose premiera Mateusza Morawieckiego z 12 grudnia br. są zmiany w aktywności państwa polskiego, które mają wyjść obywatelom na lepsze. 

– Cel tak przedstawiony jest słuszny i do osiągnięcia jeszcze w obecnej kadencji. Rząd w Polsce zarówno dwa lata temu, jak i teraz stoi przed realizacją swojego głównego celu, którym jest zwiększenie dobrobytu obywateli i kapitału w rękach polskich przedsiębiorców. Tego celu nie da się zrealizować w inny sposób, niż jedyną sprawdzoną na świecie metodą, czyli obniżając opodatkowanie i zmieniając system podatkowy, który jest nieefektywny oraz szkodliwy dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Nie da się zwiększyć dobrobytu uszczelniając w Polsce zło. Tak zło, bo systemu podatkowego, w którym przepisy i ich interpretacje samego tylko VAT-u liczą ok. 1,5 miliona stron uszczelnić nie można. Najlepszym uszczelnieniem systemu VAT jest jego radykalne uproszczenie. Dlaczego w Polsce deklaracja VAT liczy sześćdziesiąt kilka pozycji, a w Wielkiej Brytanii do dziewięciu? To jest zły system, który trzeba zmienić, aby uczciwie wywiązać się z danej obietnicy o dobrobycie – stwierdza Andrzej Sadowski. – Patriotyzm gospodarczy, który miał być znakiem rozpoznawczym rządu, będzie wtedy, gdy w ojczyźnie polscy przedsiębiorcy będą mieli lepiej, niż mają polscy przedsiębiorcy dziś w Czechach, Irlandii czy Anglii. Uwolnienie przedsiębiorców od biurokratycznego poddaństwa jest jedyną drogą do osiągnięcia sukcesu przez rząd nie tylko w sferze ekonomicznej, ale też społecznej. Tylko realna gospodarka jest w stanie sfinansować z takim rozmachem zakreśloną politykę socjalnej redystrybucji. Trwały dobrobyt Polaków może pochodzić tylko z uwolnionej pracy, a nie z powiększania zadłużenia.
 
Prezydent Centrum im. Adama Smitha uważa, że Polakom potrzebne są zmiany w działalności państwa na miarę tych, jakie miały miejsce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

 

dodano: 2017-12-27 06:41:35