Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nie jesteśmy głupsi od innych

Do strefy euro powinniśmy wejść dopiero wtedy, gdy zrównamy się płacami z Niemcami, czyli za 10 – 15 lat – przekonuje Kazimierz Pazgan, współzałożyciel Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu w rozmowie z Anetą Stabryłą.

Aneta Stabryła: No właśnie. Nasze zarobki są średnio czterokrotnie niższe niż w Unii.

     Kazimierz Pazgan: Jesteśmy trzecim krajem od końca, jeśli chodzi o wysokość zarobków.

Może to wina Unii. Skoro Bruksela narzuca nam wysokość podatku VAT czy to na ubranka dla dzieci, czy na książki, nie mogłaby wywrzeć presji, by zrównać wysokość naszych płac? Dlaczego nie wymusi płacy minimalnej?
     Bo to leży w interesie Unii, a właściwie kilku jej członków. W Unii ścierają się różne interesy poszczególnych krajów. Bogate i ważne gospodarczo państwa chcą, by były kraje, w których jest tania siła robocza, aby tam można było zlecać podwykonanie różnych produktów. Państwa zachodnie posiadają w takich krajach większą część przemysłu. W Polsce jest to prawie 80 proc. Nie ma czegoś takiego jak polski eksport na Zachód, jak błędnie interpretują to nasi politycy czy ekonomiści. To nie my eksportujemy, tylko oni importują ze swoich zakładów w Polsce do siebie produkty wyprodukowane tutaj.

(...)

Chyba mamy już przedsmak tego, co nas czeka. Coraz więcej bezrobotnych, 
produkcja spadła do poziomu najniższego 
od czterech lat.
     Będzie jeszcze gorzej. Firmy zagraniczne, którym kończą się różne okresy zwolnień podatkowych, wycofują się z produkcji realnej. Pozostaje tylko gra spekulacyjna i finansowa, a na tym jeszcze nikt nie zbudował gospodarki. Tymczasem powinniśmy się oprzeć na gospodarce realnej, a nie spekulacyjnej i finansowej. Jeśli nie będziemy produkować i wytwarzać, to skąd będziemy brali te dobra?

(...)

A kiedy byłoby rozsądnie wejść do strefy euro?
     Dopiero wtedy, gdy zrównamy się płacami z Niemcami, czyli za 10–15 lat. Obecnie ich płace są czterokrotnie, a nawet ośmiokrotnie wyższe niż u nas.

Kazimierz Pazgan, twórca i właściciel Grupy Konspol, 
były prezes Krajowej Izby Gospodarczej 
i Polskiej Izby Eksporterów, współtwórca Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.


Źródło: Rzeczpospolita, 01.03.2013, str. A13, Nie jesteśmy głupsi od innych.

dodano: 2013-03-01 12:24:56