Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nowe projekty premiera Morawieckiego


– Chcemy w sposób uczciwy zarządzać instytucjami państwa, prowadzić działania w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego, finansowego, budżetowego tak, żeby było sprawiedliwiej
– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Grójca i Nowego Miasta nad Pilicą. Szef rządu zaznaczył, że nadszedł moment, w którym rząd Prawa i Sprawiedliwości spojrzał w przyszłość i dokonał przeglądu propozycji na przyszłość, tego, co jest dla ludzi najważniejsze.


Niższa składka ZUS

Szef rządu zapowiedział propozycję obniżenia i stopniowania składek ZUS dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają dwuipółkrotności minimalnego wygrodzenia. – To będzie z korzyścią dla obywatela, z korzyścią dla małej firmy – podkreślił premier.

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że wiele rozwiązań zostało przyjętych w ramach Konstytucji Biznesu, m.in. działalność nierejestrowa dla drobnej działalności zarobkowej, zmniejszone zostały obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców.

Niższy podatek CIT

– W zeszłym roku, dla małych i średnich firm, obniżyliśmy podatek CIT z 19% na 15%, a od przyszłego roku obniżymy z 15% na 9%. To będzie jedna z najniższych stawek podatkowych w Europie – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Wyprawka szkolna

Premier zapowiedział też kolejną zmianę prospołeczną. – Wyprawka szkolna to projekt przekazania 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym. Byłby to coroczny element naszej polityki prorodzinnej – powiedział szef rządu.

Program dla seniorów „Dostępność+”

Szef rządu podkreślił, że w tym programie “dostępność potraktowana zostanie w szerokim rozumieniu tego słowa, począwszy od podjazdów i wind dla osób niepełnosprawnych, ale również dostępność do leków”. Zadaniem Mateusza Morawieckiego przez najbliższe 8 lat na program „Dostępność+” zostaną przeznaczone ponad 23 mld zł.

Premier zapowiedział również emeryturę matczyną, czyli projekt przyznania “minimalnej emerytury dla tych pań, które ze względu na urodzenie czwórki lub więcej dzieci nie miały wypracowanych uprawnień do emerytury minimalnej”.

Fundusz budowy dróg lokalnych

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że “fundusz ten jest o 60 % większy niż w czasach naszych poprzedników i już dzisiaj mamy coraz więcej dróg kontraktowanych w gminach i powiatach”.

Wartość funduszu budowy dróg lokalnych to co najmniej 5 mld zł.

Więcej środków na służbę zdrowia

Szef rządu powiedział, że “wśród wielkich problemów, o których rozmawiamy numer jeden jest służba zdrowia. W związku z tym na ten cel zostało przeznaczone prawie 10% więcej rok do roku, w liczbach bezwzględnych to 93 mld, gdzie jeszcze parę lat temu było to 75 mld”. W ciągu najbliższych lat wydatki na służbę zdrowia wzrosną do 6% PKB.

Premier Morawiecki dodał, że “korzystając z pewnych nadwyżek względem zaplanowanego deficytu budżetowego w zeszłym roku, przeznaczyliśmy 5 mld więcej na wykup tzw. nadwykonań na operacje w zakresie endoprotez, zaćm i na zakup nowoczesnego sprzętu. W dużym stopniu podnieśliśmy standard sprzętowy. Musimy te sprawy, które zostały zaniedbane krok po kroku, proponując społeczeństwu nowe propozycje, przeprowadzać.”

Program Czyste Powietrze

– Przeznaczymy prawie 30 mld zł na ocieplanie domów. Będziemy finansować całość lub ogromną część ocieplania domów po to, żeby zużywać jak najmniej energii, po to żeby było jak najmniej emisji z tzw. niskich kominów. I po to, żeby ludzi mniej zamożnych stać było na piecyk, na inne paliwo niż to, którym dzisiaj bardzo często się ogrzewają – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.


Źródło: premier.gov.pl. Fot. W. Kompała / KPRM


dodano: 2018-04-20 06:18:41