Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Optymizm w branży ICT

Firmy IT działające na terenie Polski w większości podsumowały poprzedni rok jako dobry lub przeciętny (odpowiednio 44% i 47% głosów). Skrajne pozytywne i negatywne opinie wystawiło zaledwie po 3% respondentów – wynika z Raportu Computerworld TOP200 „Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny”. W roku 2011 firmy teleinformatyczne uczestniczące w rankingu Computerworld TOP200 osiągnęły 13-proc. wzrost sprzedaży. Ich łączne przychody wyniosły prawie 44 mld zł. W tym roku firmy prognozują 20-proc. wzrost!

     – Na przełomie lat 2011 i 2012 menedżerowie z sektora ICT wstrzymali  oddech i w niepewności oczekiwali na to, co przyniesie nowy rok. Wpływ na to miał pogłębiający się kryzys finansów publicznych w Unii Europejskiej i pamięć poprzedniego załamania gospodarczego z lat 2008-2009 zakończonego 10-proc. spadkiem wartości polskiego rynku IT, największym w jego 23-letniej historii. Jakie nastroje panują dziś wśród kadry menedżerskiej największych firm tej branży?
     Co ważne, bardziej optymistyczne głosy pojawiają się w kontekście porównania kondycji rynku teleinformatycznego z ubiegłego roku do obecnego. Firmy IT spodziewają się aż 20-proc. wzrostu przychodów w 2012 roku (średnia dla ok. 400 firm IT), mimo zwalniającej polskiej gospodarki. Aż 24% badanych uznała, że rynek zmieni się na lepsze.

     „Rozmawiając z przedstawicielami branży IT i analizując wyniki ich ankiet widzimy, że oni sami, ale także ich klienci reagują mniej nerwowo na to co się dzieje w finansach publicznych w Unii Europejskiej, trzeźwo oceniając ich ewentualny wpływ na swoją działalność. Nie widać już gwałtownego, jak to miało miejsce w październiku 2008 roku, wstrzymywania wszystkich projektów i oczekiwania na to, co się wydarzy” – mówi Adam Jadczak, redaktor prowadzący raportu Computerworld TOP200. I dodaje - „Cały 2011 rok to informacje o kłopotach w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech. Tymczasem polskie firmy IT, które wzięły udział w naszym rankingu odnotowały 13-proc. wzrost przychodów na łączną sumę prawie 44 mld zł!”.

     21. Raport Computerworld TOP200 zostanie opublikowany 25 czerwca br. Jest to jeden z największych rankingów firm teleinformatycznych. Zawiera m.in. szczegółowe dane finansowe, informacje rynkowe i komentarze analityków dotyczące ok. 400 dostawców nowoczesnych technologii. Jego premiera będzie miała miejsce w Ministerstwie Gospodarki. Przed ogłoszeniem wyników wystąpienie skierowane do branży IT i jej klientów będzie miał Premier Waldemar Pawlak.

     Raport Computerworld TOP200 tworzony jest od 1992 roku i stanowi najpełniejsze opracowanie na temat polskiego rynku teleinformatycznego. Zawiera szczegółowe dane finansowe, informacje rynkowe i komentarze analityków dotyczące ok. 400 dostawców nowoczesnych technologii. Najnowsza edycja powstała na podstawie danych z 2011 roku w oparciu o metodologię, opracowaną we współpracy z firmą analityczną IDC.
     Co roku w Computerwold TOP200 prezentowani są liderzy polskiej branży ICT. Ponadto, znajduje się w nim ponad 50 szczegółowych zestawień obrazujących rozwój teleinformatyki i obecny układ sił na rynku. Czołowi dostawcy technologii szeregowani są według istotnych wskaźników ekonomicznych oraz obszarów działania i kompetencji. Raport stanowi cenne źródło informacji dla wszystkich, poszukujących informacji o sektorach, które najwięcej inwestują w IT, dostawcach o pewnej pozycji rynkowej oraz trendach dominujących w danym roku.

Źródło: Raport Specjalny Computerworld TOP200

dodano: 2012-06-08 09:17:02