Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Orły "Rzeczpospolitej"

Kolejny dobry rok dla polskich firm. Mimo, że Europa pogrąża się w kryzysie, mimo, że i u nas mamy oznaki spowolnienia gospodarczego, nasze największe przedsiębiorstwa z Listy 500 "Rzecz-pospolitej" szybko rosną.

Ponad 14-procentowy wzrost ich obrotów to wynik godny szczytu hossy a nie przedsionka kryzysu. Oczywiście na XIV edycji Listy 500 Największych Firm Rzeczpospolitej można dostrzec pewne niepokojące sygnały ale zasadniczo cały obraz jest optymistyczny.
     Takim najbardziej wyraźnym znakiem czasu są gigantyczne obroty PKN Orlen. Przychody tego lider naszej części Europy po raz pierwszy przekroczyły barierę 100 mld zł (25 mld euro). Inna sprawa, że ten wzrost to, w dużej mierze, efekt niekorzystnego dla gospodarki szybkiego narastania cen surowców. Te same niekorzystne tendencje przyczyniły się jednak do poważnych zmian w czołówce naszej Listy. Na 7 pierwszych umieszczonych na niej firm tylko jednej obroty podniosły się o mniej niż 20 proc. Tak błyskawicznie rosnących dużych firm nie widzieliśmy dawno. Szkoda, że tylko jedna z nich - Jeronimo Martins - nie jest z branży surowcowo-energetycznej. Niestety oznacza to, że rozwój polskich przedsiębiorstw przebiega według starego modelu nierokującego specjalnych nadziei na zdobycie silnej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym światowym rynku.
     Drugim problemem naszych firm, który co roku pokazuje nasza Lista jest stały problem z jawnością danych. Zarządy firm ciągle nie traktują tego jako obowiązek ale narzędzie z którego korzystają kiedy jest im wygodnie. Niestety dotyczy to zarówno firm kontrolowanych przez zagranicznych inwestorów (ponoć o wyższej kulturze korporacyjnej) jak i państwowych niby-publicznych. Dlatego pewni jesteśmy tylko pozycji firm giełdowych i to jest jeszcze jeden argument za tym, że na parkiecie powinny być obecne wszystkie firmy istotne dla państwa polskiego.


Czytaj więcej:
Dodatek do "Rzeczpospolitej" 24.04.2012 - Lista 500, autor: Paweł Jabłoński


dodano: 2012-04-24 19:48:29