Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Outsourcing księgowości. Poradnik dla przedsiębiorców


Polscy przedsiębiorcy zamiast samodzielnie zajmować się finansami lub zatrudnić specjalistę,  coraz chętniej powierzają prowadzenie księgowości zewnętrznym podmiotom. Dlaczego firmy stosują takie rozwiązanie? Przedstawiamy cztery powody, dla których warto rozważyć skorzystanie z outsourcingu księgowości lub innych procesów.Księgowość stanowi jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania każdej firmy. Dobrze prowadzona pozwala na bieżącą kontrolę kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a także monitorowanie przepływów pieniężnych. Przedsiębiorcy często szukają różnych rozwiązań na prowadzenie księgowości. Jednym ze sposobów na zarządzanie budżetem firmowym, coraz częściej jest przekazanie działań firmie specjalizującej się w księgowości. Dlaczego warto nawiązać taką współpracę?

Po pierwsze – oszczędność pieniędzy


Zatrudnienie specjalisty ds. księgowości to dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. Pierwsze są związane z procesem rekrutacji, a także przeszkoleniem nowego pracownika. W drugiej kolejności należy zadbać nie tylko o wydzielenie przestrzeni i sprzętu biurowego, opłacenie składek, ale również stałą pensję. Warto pamiętać, że podczas nieobecności pracownika należy również zatroszczyć się o zastępstwo, co niesie za sobą kolejne koszty. Zarządzanie księgowością to także konieczność zakupu odpowiedniego oprogramowania, zgodnego z przyjętymi normami, które umożliwi sprawne prowadzenie działań. Koszty w tym przypadku nie są jednorazowe. Aktualnie na popularności zyskują abonamenty, w ramach których możliwy jest dostęp do odpowiednich programów, jednak każdy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przekazanie działań związanych z prowadzeniem księgowości firmie zewnętrznej stanowi więc dobre rozwiązanie dla przedsiębiorcy, ponieważ w takim przypadku ponosi on koszty tylko za usługę, które są niższe.  

Po drugie – księgowość w dobrych rękach

Przedsiębiorstwa, które decydują się na prowadzenie księgowości przez firmę zewnętrzną mogą przede wszystkim liczyć na pomoc eksperta. Pracownicy w firmach specjalizujących się w księgowości mają duże doświadczenie, które zdobywają współpracując przy różnych projektach. Śledzą rynek, dzięki czemu są na bieżąco, orientują się we wszystkich aspektach prawnych, a także potrafią szybko reagować na zmiany. Ich profesjonalizm dotyczy również raportowania.

– Eksperci z zewnętrznych firm bardzo dobrze orientują się w przepisach, są również wsparciem w zakresie kwestii regulacyjnych. Specjalizują się nie tylko w księgowości, ale w całych procesach księgowych – ustawiają je optymalnie, wdrażają procedury, które mają na celu zapewnienie prawidłowości rozliczeń z władzami skarbowymi. Dzięki ich działaniom rośnie wiarygodność, terminowość i zgodność ze stanem faktycznym informacji na temat finansów firmy – tłumaczy Wojciech Kryński z Ground Frost, zajmującej się usługami z zakresu księgowości.

Po trzecie – nie tylko księgowość

Outsourcing może dotyczyć wszystkich procesów, które są uważane przez firmę za niestanowiące podstawę jej działalności. W każdym przedsiębiorstwie takich procesów jest wiele a zaliczyć do nich można m.in.: dokonywanie płatności, zarządzanie płynnością czy ściąganie należności. Takie działania pochłaniają czas kierownictwa, a nie prowadzą do tego, co w firmie jest najważniejsze czyli zwiększania sprzedaży, pracy nad produktem, utrzymywania relacji z klientami.

– Ściąganie należności, jest absolutnie kluczowe dla płynności firmy, ale często w firmach nie ma się kto tym zająć. Zadania z tym związane często są wykonywane przez osoby, które w danej chwili mają czas czyli czasami księgowe, czasami sprzedawcy, a czasami prezes. W efekcie – nikt nie kontroluje tego procesu, a klienci płacą w dowolnym terminie. Przerzucenie tego procesu na usługodawcę, wraz z wytyczeniem zasad, według których ten proces powinien przebiegać zapewni natychmiastową poprawę płynności firmy
– wyjaśnia Wojciech Kryński.

Po czwarte – zaoszczędź czas na rozwój firmy


Outsourcing procesów jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które rozwijają się dynamicznie i nie chcą tracić czasu na kwestie administracyjne. Dzięki temu nie muszą na bieżąco śledzić zmian ani nadzorować obiegu dokumentów. Wszelkie aktywności związane z prowadzeniem księgowości, czy innym określonym procesem przejmuje na siebie firma zewnętrzna, która jest zobowiązana do przesyłania analiz oraz raportów z prowadzonych działań.

– Firmy nie tracą czasu na wykonywanie przelewów, fakturowanie lub ściąganie należności, dzięki czemu uwalniają czas i zasoby na sprzedaż lub rozwój produktu. Eksperci automatyzują to co możliwe, bazują na elektronicznej wymianie danych i stają się „zewnętrznym działem wewnętrznej księgowości”. Dodatkową korzyścią dla firm jest pełna transparentność działań. Przedsiębiorca na każdym etapie może sprawdzić działania, a także uzyskać najważniejsze informacje – wyjaśnia Kryński.Źródło: Ground Frost – grupa firm oferujących usługi z zakresu modelowania finansowego – w szczególności wycen przedsiębiorstw, wartości niematerialnych oraz instrumentów finansowych. Poza wycenami kluczowa działalność firmy obejmuje tworzenie modeli finansowych dla przedsiębiorstw w celach zarządczych lub dla realizowanych przez nie projektów, a także analizę danych finansowych i niefinansowych (profile zachowań zakupowych klientów, wartość klienta, racjonalność ponoszonych kosztów).


dodano: 2018-02-22 06:07:17