Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
PGNiG SA i Chevron rozpoczynają wspólne poszukiwania gazu z łupków w Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i Chevron Polska Energy Resources podpisały 31 marca 2014 roku umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków w południowo-wschodniej Polsce. Współpraca przy poszukiwaniu gazu z łupków w tym rejonie Polski umożliwi obu stronom obniżenie kosztów i przyspieszenie prac poszukiwawczych.

Tak jak przewidziano w memorandum podpisanym w grudniu 2013 roku, umowa podpisana dzisiaj pozwoli na rozpoczęcie pierwszej fazy współpracy między obiema spółkami przy poszukiwaniach gazu z łupków. W ramach umowy spółki mają dokonać wspólnej oceny zasobów gazu łupkowego na czterech koncesjach poszukiwawczych w południowo-wschodniej Polsce, dwóch koncesjach PGNiG (Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn) oraz dwóch należących do spółki Chevron (Zwierzyniec i Grabowiec).
 
Dokładny zakres i harmonogram prac poszukiwawczych ustali komitet techniczny (tzw. Joint Technical Comittee), w skład którego wejdą przedstawiciele obu spółek. Wśród planowanych działań jest między innymi odwiercenie odwiertu poszukiwawczego.
 
Ponadto, w ramach umowy Strony wymienią się posiadanymi danymi geologicznymi odnośnie obszaru koncesji objętych współpracą oraz doświadczeniami uzyskanymi przy dotychczasowych pracach poszukiwawczych.
 
W przypadku rozpoczęcia kolejnego etapu wspólnych działań, strony przystąpią do dalszych poszukiwań w rejonie koncesji objętych współpracą. PGNiG oraz Chevron planują na wszystkich etapach tej współpracy wspólnie prowadzić poszukiwania i ustalać zakres i sposób finansowania prac.
 
- Nawiązanie współpracy ze spółką Chevron pozwoli nam skorzystać z jej bogatego doświadczenia w poszukiwaniu gazu z łupków. Liczymy, że partnerska współpraca będzie korzystna dla obu stron, pozwoli zoptymalizować koszty prac i wpłynie pozytywnie na ich efektywność - powiedział Mariusz Zawisza, Prezes Zarządu PGNiG SA.
 
- Zgodnie z tym, co wyraziliśmy w memorandum podpisanym w grudniu, Chevron Polska z wielką przyjemnością będzie współpracował z PGNiG przy bezpiecznych i efektywnych  poszukiwaniach zasobów energetycznych - powiedział John Claussen, Country Manager, Chevron Polska Energy Resources.
 
Umowa ze spółką Chevron jest częścią zapowiadanej przez PGNiG polityki otwartości wobec innych firm poszukujących złóż gazu ziemnego z łupków w Polsce.  Współpraca umożliwi obydwu stronom obniżenie kosztów, rozłożenie ryzyka oraz  przyspieszenie prac poszukiwawczych, a co za tym idzie, procesu szacowania potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce.

 
Dorota Gajewska
Rzecznik Prasowy PGNiG SA


dodano: 2014-04-01 10:09:04