Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
PGNiG w I kwartale br. odnotowało trzykrotny zysk netto

W pierwszym kwartale 2013 roku Grupa Kapitałowa PGNiG zanotowała 1,07 mld złotych zysku netto wobec 333 mln złotych zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Trzykrotny wzrost był możliwy dzięki zwiększeniu wydobycia i sprzedaży ropy naftowej przede wszystkim w wyniku uruchomienia dwóch strategicznych inwestycji - największej w Polsce kopalni ropy i gazu LMG oraz wydobycia z norweskiego złoża Skarv.

Na poziomie działalności operacyjnej Grupa odnotowała blisko 150% wzrost wyniku EBITDA do 1,976 mld zł wobec 799 mln zł w analogicznym okresie ub.r. głównie ze względu na lepsze wyniki wszystkich segmentów.
 
Przychody Grupy PGNiG zwiększyły się o 15% do 10,3 mld zł w I kwartale 2013 roku. Mimo wzrostu przychodów ze sprzedaży, marża na sprzedaży gazu wysokometanowego w I kwartale 2013 roku wyniosła minus 3%.
 
Mirosław Szkałuba, p.o. Prezesa Zarządu PGNiG SA. komentując wyniki mówi, że: - Spółka ma dobrze sprecyzowaną krótkoterminową strategię i jest ona obecnie konsekwentnie realizowana. Kluczowy pozostaje wzrost wydobycia węglowodorów z własnych złóż. Dobre wyniki finansowe dają stabilne podstawy do realizacji ambitnego planu inwestycyjnego oraz planu poszukiwań, zarówno jeśli chodzi o złoża konwencjonalne jak i niekonwencjonalne. Zwiększenie wydobycia poprawi naszą pozycję konkurencyjną i pozwoli lepiej przygotować się do wyzwań związanych z liberalizacją rynku gazu.


Źródło: PGNiG


dodano: 2013-05-15 11:08:06