Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pięćsetka "Rzeczpospolitej"

Dziennik „Rzeczpospolita” już po raz 19. przygotował zestawienie największych firm w Polsce. To jedyne tak kompleksowe podsumowanie sytuacji gospodarczej w ostatnim roku. Przedstawiciele najlepszych i największych firm z Listy 500 „Rzeczpospolitej” odebrali nagrody podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W czołówce zmiany nieznaczne. Ale dalej ruch jest spory.

Na przykład Cinkciarz.pl zajął 11. miejsce. Przed rokiem potentat rynku internetowej wymiany walut zajmował na tej liście 18. lokatę, dwa lata temu – 27. Przed nim sami giganci: PKN Orlen, PGE, PGNiG, Grupa Lotos. – To dla nas powód do dumy oraz inspiracja do dalszego rozwoju. Zwiększamy zatrudnienie, wprowadzamy innowacyjne narzędzia dla naszych klientów, inwestujemy w ludzi i w nowe technologie. W ten sposób zamierzamy utrzymać się w gronie największych polskich przedsiębiorstw – komentuje Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl. – Od pewnego czasu zdobywamy także nowych klientów, rozwijając działalność poza granicami naszego kraju – dodaje.

Suma przychodów firm z Listy 500 wyniosła już niemal 1,4 bln zł, co oznacza ich wzrost o ponad 2 proc. w stosunku do poprzedniej edycji. Jednak średnia zmiana przychodów dla firm z rankingu to ponad 8 proc., co oznacza, że polskie firmy rozwijają się w coraz szybszym tempie. Zmienia się też struktura Listy w miarę przeobrażeń gospodarki.

– W czołówce znalazły się firmy z czterech dużych sektorów: surowce, sieci handlowe, energetyka i częściowo finanse. We wszystkich efekty skali sprzyjają dużym firmom – mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, członek kapituły nagrody Orły „Rzeczpospolitej”. – Sektory, które jeszcze niedawno błyszczały na Liście, takie jak telekomy czy niektóre banki, przesunęły się na zaplecze czołówki – dodaje Wyżnikiewicz.

Czołówka Listy 500: 1. PKN Orlen SA, 2. Jeronimo Martins Polska SA, 3. PGNiG SA, 4. PGE SA, 5. PZU SA, 6. Eurocash SA. 7. Grupa Lotos SA, 8. KGHM Polska Miedź SA, 9. Tauron Polska Energia SA, 10. Fiat Chrysler Automobiles Poland SA, 11. Cinkciarz.pl sp. z o.o. 12. Lidl Sklepy Spoż. sp. z o.o. sp.k., 13. PKO BP SA GK, 14. Volkswagen Poznań sp. z o.o., 15. Orlen Paliwa sp. z o.o.,  16. ArcelorMittal Poland SA, 17. Orange Polska SA GK, 18. Enea SA GK, 19. Tesco (Polska) sp. z o.o., 20. Grupa Metro AG w Polsce.


Źródło: Rzeczpospolita


dodano: 2017-04-27 06:15:46