Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Platforma - PSL: koalicja na gazie

Takiego napięcia jeszcze w koalicji nie było. Najpierw wojna o sądy, potem głosowanie dwóch posłów PSL za odwołaniem ministra transportu, wreszcie przerzucanie się odpowiedzialnością za podpisanie memorandum z Gazpromem.

Gdyby premier Tusk i wicepremier Piechociński mieli poprawne relacje, nie doszłoby do skandalu gazowego.

Jakkolwiek skończy się awantura, Rosjanie już są wygrani. Doprowadzili do poważnego kryzysu w rządzie i pokazali Ukraińcom, że polityka energetyczna polskich władz jest co najmniej nieobliczalna.

Kalendarium

26 marca
  • PGNiG otrzymuje informację od EuRoPol Gazu o planowanym podpisaniu memorandum w sprawie gazociągu Jamał II.
27 marca
  • PGNiG przekazuje, jak twierdzi, informację o planie podpisania memorandum do resortu skarbu. Wczoraj resort temu zaprzeczył.
3 kwietnia w godzinach porannych
  • Prezes EuRoPol Gazu Mirosław Dobrut spotyka się z wicepremierem Januszem Piechocińskim, informuje go o planowanym podpisaniu memorandum.
4 kwietnia po południu
  • Gazprom i EuRoPol Gaz podpisują memorandum dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji gazociągu z Białorusi poprzez terytorium Polski w kierunku Słowacji.
5 kwietnia
  • Premier Donald Tusk przyznaje, że nic nie wie o memorandum. Ministrowie gospodarki i skarbu twierdzą, że nie byli uprzedzeni o jego podpisaniu.

Rzeczpospolita, 9.04.2013, str. A4: Platforma - PSL: koalicja na gazie. Autorzy: Jakub Kurasz, Andrzej Stankiewicz


dodano: 2013-04-09 11:43:12