Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Platformy Startowe szansą rozwoju Polski Wschodniej

25 lipca br. w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji realizujących projekty Platformy Startowe. Spotkanie poświęcone było omówieniu praktycznych aspektów wdrożeniowych projektów i służyło wymianie pierwszych doświadczeń związanych ze współpracą ze startupami. W wydarzeniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele PARP, gościem specjalnym był Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.Platformy Startowe dla nowych pomysłów to kompleksowy program inkubacji innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup w Polsce Wschodniej. Wsparcie oferowane przez partnerstwa wyspecjalizowanych instytucji skierowane jest do osób fizycznych z całej Polski i z zagranicy – do wszystkich, którzy chcą założyć i z sukcesem prowadzić startup w Polsce Wschodniej oraz rozwijać jego działalność na rynku krajowym i międzynarodowym.

– Dla tych którzy mają innowacyjne pomysły i chcą przekuć je w biznes, wsparcie ośrodków innowacyjności takich jak Park w Puławach jest całkowicie bezpłatne. To nie tylko wsparcie eksperckie bezpośrednio związane z rozwojem biznesu, ale wszystko to, co jest potrzebne aby prowadzić działalność gospodarczą – mówił w Puławach wiceminister Artur Soboń.


Program realizowany jest przez sześć Platform Startowych, do których można zgłaszać pomysły na startupy.
  • Platforma Startowa „Start-up Heroes” w Olsztynie – Animator Miasto Olsztyn – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny,
  • Platforma Startowa ”Hub of Talents 2” w Białymstoku – Animator Miasto Białystok - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny,
  • Platforma Startowa „Wschodni Akcelerator Biznesu” w Puławach – Animator Puławski Park Naukowo-Technologiczny,
  • Platforma Startowa „Unicorn Hub” w Lublinie – Animator Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”,
  • Platforma Startowa „IDEALIST” w Lublinie – Animator Park Naukowo-Technologiczny Energii,
  • Platform Startowa „Start in Podkarpackie” w Rzeszowie – Animator Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

– Szerokie partnerstwa projektów Platform Startowych stanowią niezwykłą szansę rozwoju makroregionu Polski Wschodniej. Współpraca ośrodków innowacyjności, uczelni i dużego biznesu pozwala startupom na zweryfikowanie modeli biznesowych i stworzenie produktów, które bazować będą na innowacyjnych, technologicznych rozwiązaniach
– powiedział Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.

Nabór innowacyjnych pomysłów na start-upy rozpoczął się 2 stycznia 2019 r., dotychczas wpłynęło blisko 1300 pomysłów. Obecnie w Platformach Startowych jest inkubowanych łącznie 230 startupów, ale szacujemy, że do połowy 2023 r. inkubacją zostanie objętych łącznie blisko 1500 start-upów.

– Poza korzyściami biznesowymi, gospodarczymi, widzimy dużą wartość oferty Platform również w tym, że budują tendencje przedsiębiorcze w całej Polsce. Pokazują osobom z innowacyjnym pomysłami, że droga do biznesowego sukcesu nie musi być bardzo kreta, że pasja i wytrwałość mogą okazać się wystarczające dla zbudowania przedsięwzięć, które spełniają życiowe marzenia. Wierzymy, że wśród tysięcy pomysłodawców znajdują się przyszli właściciele polskich "jednorożców" – dodał Marcin Seniuk.

Na spotkaniu poza problematyką z zakresu wdrażania projektów Platform Startowych omówiono zasady naboru i oceny wniosków w konkursie Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo startupy po udanych inkubacjach w ramach Platform mają możliwość uzyskania dotacji na rozwój działalności (do 1 mln zł), czyli na wejście na rynek i pierwszą sprzedaż.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać on-line od 31 lipca br.


Źródło: PARP. Więcej informacji: 1. Platformy Startowe dla nowych pomysłów,  2. Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.


dodano: 2019-07-29 06:47:46