Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polska jest ósmym eksporterem w UE

Z danych Eurostatu wynika, że w I kw. polskie firmy wyeksportowały towary za 34,5 mld euro. To ósmy wynik w UE. Ale od liderów dzieli nas przepaść - niemiecki eksport był osiem razy wyższy niż polski.

     W kwietniu tego roku eksport strefy euro do krajów spoza strefy sięgnął 147,6 mld euro. To o 6 proc. więcej niż w kwietniu 2011 roku. W tym samym czasie import spadł z 142,4 mld euro do 143,7 mld euro - podał Eurostat. Kraje strefy euro zanotowały 5,2 mld euro nadwyżki w handlu zagranicznym z krajami spoza bloku, ale cała Unia Europejska miała 12 mld euro deficytu.
     Największym odbiorcą eksportu strefy euro jest Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Chiny. Ale najszybciej rośnie sprzedaż towarów wyprodukowanych w strefie euro do Rosji (19 proc.), Szwajcarii oraz Japonii (po 14 proc.).
     Biorąc pod uwagę poszczególne kraje Unii Europejskiej, zdecydowanie największym eksporterem pozostają Niemcy. W I kw. tego roku sprzedały za granicę towary warte 275,3 mld euro. Drugim największym eksporterem była Holandia (126,7 mld euro). Na kolejnych miejscach plasują się: Francja z eksportem na poziomie 113,5 mld euro i Wielka Brytania (93,1 mld euro). Polska była w I kw. ósmym eksporterem w UE. W tym czasie sprzedaliśmy za granicę towary warte 34,5 mld euro, ale zdecydowana większość naszego eksportu trafiła do krajów UE.
     Zdaniem Eurostatu polski eksport w I kw. wzrósł o 4 proc. Pod względem dynamiki eksportu daleko nam do rekordzistów. W I kw. o 18 proc. wzrósł eksport z Łotwy, o 16 proc. z Grecji, a o 12 proc. eksport litewski i portugalski.

dodano: 2012-06-15 16:20:00