Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polska krajem pierwszego wyboru dla imigrantów zarobkowych spoza UE

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2016 roku obywatele krajów nie będących członkami Unii Europejskiej otrzymali aż 3,4 mln pierwszych zezwoleń na pobyt w państwach UE. Najwięcej, bo aż 589 tys. tego typu dokumentów wydano obywatelom Ukrainy. Eksperci Personnel Service wskazują, że z punktu widzenia naszego kraju ważne jest, że aż 84% imigrantów spoza UE jako główny cel swojej wizyty w Polsce podało imigrację zarobkową.

Większość imigrantów zarobkowych spoza UE osiedlających się w Polsce to Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju za pracą. Dzięki temu Polska uplasowała się na pierwszym miejscu wśród kierunków najchętniej wybieranych ze względów zarobkowych. Wyprzedziliśmy pod tym względem m.in. Niemcy. Wielka Brytania natomiast była wskazywana jako miejsce, gdzie głównie wyjeżdża się w celach edukacyjnych – wskazało tak 365 tys. obywateli krajów spoza UE, w tym głównie Amerykanie. Niemcy, Hiszpania i Włochy były wskazywane jako miejsce wybierane ze względów rodzinnych.

– Najwięcej obywateli krajów spoza Unii Europejskiej wybierało Wielką Brytanię jako miejsce emigracji. Takiego wyboru dokonało aż 865 tys. osób. Warto jednak zwrócić uwagę, że połowa z nich wskazywała edukację jako cel swojej wizyty. Inaczej było w przypadku naszego kraju. Polska stała się drugą najczęściej wybieraną destynacją przez obywateli spoza UE, ale do nas aż 84% imigrantów, w tym głównie Ukraińcy, przyjeżdżało za pracą – wskazuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

W Europie coraz więcej obywateli spoza Unii

W 2016 roku wydano najwięcej zezwoleń na pobyt dla obywateli krajów nie będących członkami Unii Europejskiej od 2008 roku. W porównaniu do 2015 roku ten wzrost wyniósł aż 28% i co istotne był związany w dużej mierze z rosnącą liczbą zezwoleń wydawanych ze względu na pracę.

Najwięcej pozwoleń na pobyt w 2016 roku otrzymali obywatele Ukrainy (589 tys.), na drugim miejscu Syryjczycy (348 tys.), na trzecim Amerykanie (250 tys.), na czwartym Hindusi (198 tys.) a na piątym Chińczycy (195 tys.). Najczęściej wybieranym kierunkiem przez obywateli krajów spoza UE była Wielka Brytania. Wydano tam 865 tys. zezwoleń. Na drugim miejscu znalazła się Polska, gdzie osiedliło się 586 tys. cudzoziemców spoza UE, a na trzecim Niemcy (504 tys.).


Źródło: Personnel Service – firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce.


dodano: 2017-11-20 07:26:27