Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polska liderem UE w inwestycjach zagranicznych


W Polsce, w efekcie ogłoszonych w 2017 roku 335 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), stworzonych zostanie 86 743 miejsc pracy. Jak wynika z analiz fDI Markets to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Dane pokazują również, że w ubiegłym roku inwestorzy zagraniczni zainwestowali w naszym kraju 12,893 mld euro. Oznacza to, że Polska jest wiceliderem UE pod względem łącznej wartości projektów inwestycyjnych.


Aktywność inwestorów zagranicznych w Polsce w 2017 roku była imponująca. W ciągu roku liczba projektów ogłoszonych przez inwestorów wzrosła z 272 do 335. Na szczególną uwagę zasługuje podwojenie w stosunku rocznym zarówno łącznej wartość projektów typu BIZ (wzrost o 52% r/r), jak i liczby miejsc pracy (wzrost o 48% r/r), których utworzenie zadeklarowali inwestorzy zagraniczni.

Z danych fDI Markets widać, że najwięcej projektów dotyczy sektora budowlanego (95),  ICT (73) i motoryzacji (49) – w tej branży  inwestycje mają przynieść najwięcej kapitału do Polski (łącznie 2,1 mld euro). Kolejne miejsca zajmuje sektor transportowy (47 projektów) oraz usługi nowoczesne (37). Dominują zwłaszcza projekty o liczbie miejsc pracy  przekraczających 100, w 2017 roku było ich 217.

– Takich wyników Polska nie miała od co najmniej dekady, czyli od globalnego kryzysu ekonomicznego – komentuje prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula. – Dziś mamy lepsze rezultaty w przyciąganiu inwestycji niż w 2007 roku, gdy liczba projektów ogłaszanych w Polsce przekroczyła magiczną „trzysetkę”. 335 inwestycji i ponad 12,8 mld euro kapitału wykreować może 86 tys. nowych miejsc pracy, to pod każdym względem najlepsze noty dziesięciolecia i drugi rezultat od blisko dwudziestu lat – komentuje Pisula. Dodaje, że rekordowy był rok 2008, gdy – wedle danych fDI Markets – inwestorzy ogłosili realizację 387 projektów, o łącznej wartości 23 mld euro i zadeklarowali stworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

Szef PAIH ujawnia, że rekordowe wyniki w tworzeniu miejsc pracy dotyczą również aktywności polskich inwestorów działających na rynkach zagranicznych. – fDI Markets  pokazuje, że w 2017 roku polskie firmy zadeklarowały stworzenie łącznie 6,5 tys. miejsc pracy w ramach projektów poza krajem. Takiej liczby również nie widzieliśmy od dekady – mówi szef Agencji.

Wartość tych polskich inwestycji zagranicznych wyniosła 1,14 mld euro.  – Chcemy przyczynić się do ożywienia się tego segmentu, dzięki intensywnie rozwijanej przez PAIH sieci Zagranicznych Biur Handlowych, które działają zwłaszcza na rynkach szybkiego wzrostu – mówi Tomasz Pisula, dodając, że pod koniec 2018 roku Agencja będzie dysponować nawet 70 biurami za granicą.


Źródło: PAIH


dodano: 2018-02-02 07:31:51