Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polska liderem wzrostu w Europie i najatrakcyjniejszym krajem regionu!


Zdaniem inwestorów zagranicznych Polska jest zdecydowanie najatrakcyjniejszą lokalizacją dla nowych projektów inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Stwierdziło tak 37% ankietowanych w 11. badaniu Atrakcyjność Inwestycyjna Europy przygotowanym przez firmę doradczą Ernst & Young.


W 2012 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ) w naszym kraju powstało o 67% miejsc pracy więcej niż rok wcześniej. O 22% więcej było również nowych projektów inwestycyjnych – czytamy w raporcie Ernst & Young. Była to najwyższa dynamika w Europie w obu tych kategoriach.


Źródło: European Investment Monitor, Ernst & Young

Dobre dane o Polsce nie dziwią Jacka Kędziora, Partnera Zarządzającego zespołem Doradztwa Podatkowego Ernst & Young: - Rok temu, w 10 edycji badania Atrakcyjności Inwestycyjnej Europy, inwestorzy powiedzieli, że w ciągu najbliższych 3 lat Polska będzie drugą najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w całej Europie. Wyprzedziły nas wtedy jedynie Niemcy. Teraz liczby nowych projektów i zatrudnionych dzięki BIZ potwierdzają zeszłoroczne deklaracje inwestorów.

Według raportu
Ernst & Young w roku 2012 dzięki BIZ stworzonych zostało w Polsce 13 111 miejsc pracy, co dało nam trzecie miejsce w Europie w tej kategorii tylko za Wielką Brytanią i Rosją, a przed Niemcami i Francją. Projektów inwestycyjnych było natomiast 148, co zagwarantowało Polsce siódmą pozycję w rankingu. Średnia liczba zatrudnionych na projekt BIZ w Polsce wyniosła 88,6 osoby, co dało nam trzeci wynik w Europie.

Źródło: Raport Ernst & Young, Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013.
Coroczny raport Atrakcyjność Inwestycyjna Europy został przygotowany przez Ernst & Young już po raz jedenasty. Firma doradcza przepytała ponad 800 decydentów z firm prowadzących działania w skali międzynarodowej. Wśród respondentów byli obecni i potencjalni inwestorzy ze wszystkich kontynentów.
dodano: 2013-06-06 11:47:36