Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polska może utracić miliardy euro z UE na walkę ze smogiem?

"Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek (1 lipca), że "nie ma zgody Komisji Europejskiej na kontynuowanie unijnej pomocy przy programie Czyste powietrze". Według "GW" KE odwołała planowane na 4 lipca spotkanie Komitetu Sterującego – instytucji powołanej do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących tego, liczonego na ponad 10 lat i wartego ok. 35 mld euro, programu – za te pieniądze ma zostać wymienionych 4 mln pieców na węgiel i docieplone budynki.

Powołując się na nieoficjalne wypowiedzi "GW" napisała, że według unijnych ekspertów KE "straciła cierpliwość", bo "od pół roku strona polska nie podejmowała żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu".

Według posłanki Gabrieli Lenartowicz, KE oszacowała, że "jest nam potrzebne 35 miliardów euro, czyli ponad 130 miliardów złotych na walkę ze smogiem, na skuteczną walkę ze smogiem, i zaoferowała wsparcie inicjatyw w dwóch kolejnych budżetach unijnych". bo Polska nie podejmuje żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu Czyste Powietrze. W związku z tym, że Polska nie podejmuje żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu Czyste Powietrze może stracić unijne dofinansowanie.

Sprawę skomentował w rozmowie z serwisem portalsamorzadowy.pl Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze. 
– Nie zerwano rozmów pomiędzy Polską a Komisją Europejską ws. unijnych środków na walkę ze smogiem. Już w przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy – zaznaczył.

Źródło: "Gazeta Wyborcza" i serwis portalsamorządowy.pl


dodano: 2019-07-03 06:16:22