Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polska potentatem w branży AGD

Polskie zakłady produkujące sprzęt AGD, mimo kryzysu bardzo dobrze radzą sobie na rynkach zagranicznych. Polska wytwarza około ośmiu milionów sztuk sprzętu AGD rocznie. Między innymi lodówek, pralek i zmywarek, z czego większość, około 80 proc. trafia na eksport.

Dzięki inwestycjom zagranicznym Polska stała się potentatem w produkcji artykułów gospodarstwa domowego. – Europejscy producenci AGD zainwestowali w Polsce olbrzymie środki i otworzyli ponad 20 nowych fabryk – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska Związku Pracodawców AGD. – Niektóre firmy mają po 3-5 fabryk produkujących lodówki, kuchnie i pralki.

Aż 8 na 10 produkowanych w Polsce urządzeń znajduje później swojego odbiorcę za granicą. W przypadku mało popularnych w naszym kraju suszarek do ubrań na eksport trafia około 99 proc. łącznej produkcji. Producenci narzekają jednak na sprzedaż w kraju. W Polsce każdego roku sprzedaje się ok. 4,5 mln sztuk pralek, lodówek, zmywarek i sprzętu kuchennego, z czego ponad połowa trafia do nas z importu.

 – Ciekawa sprawa, że jest kryzys w krajach, do których eksportujemy nasz sprzęt i teoretycznie nasza produkcja, nasz eksport powinien spadać, jednakże nasze fabryki konkurują z podobnymi fabrykami w ramach koncernów i odbierają im trochę chleba – mówi dyrektor generalny Związku Producentów AGD. – Udział naszych fabryk w ogólnej produkcji europejskiej rośnie.


dodano: 2013-02-20 12:35:50