Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polski student podbija kosmos


Rafał Modrzewski wpadł na pomysł założenia kosmicznego biznesu na studiach w Finlandii. Pochodzący z Katowic student wraz ze wspólnikiem założył firmę ICEYE i w ciągu pięciu lat umieścił na orbicie pięć satelitów. W planach firmy jest wystrzelenie kolejnych satelitów i pozyskiwanie coraz większych ilości danych m.in. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.


Przed założeniem firmy Modrzewski studiował na Politechnice Warszawskiej oraz Helsińskim Uniwersytecie Technicznym. Pierwszym krokiem w działalności biznesowej było udowodnienie, że da się zbudować małe i tanie satelity radarowe. Jego firma pierwsza na świecie umieściła na orbicie mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (SAR).
 
Teraz specjalizująca się w satelitarnej obserwacji Ziemi polsko-fińska firma ICEYE intensywnie rozbudowuje działalność w Stanach Zjednoczonych. Właśnie ogłosiła, że biurem w San Francisco pokieruje dr Mark Matossian, który wcześniej odpowiadał między innymi za projekty kosmiczne Google’a i brał udział w pracach nad amerykańską tarczą antyrakietową.

W planach przedsiębiorstwa jest m.in. umieszczenie do połowy 2020 r. 18 satelitów, produkcja satelitów w USA i rozwój na polskim rynku. Więcej na www.space24.pl

 

dodano: 2020-03-09 21:40:28