Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pomorscy przedsiębiorcy o przełamywaniu barier i nowym podejściu do biznesu

29 maja 2019 r. do gdyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego zjechali praktycy i teoretycy biznesu na Forum Przedsiębiorców. Każdego roku na Forum Przedsiębiorców przyjeżdża coraz więcej gości. W tegorocznej, czternastej już edycji uczestniczyło kilkuset przedsiębiorców, praktyków biznesu i naukowców. Były gorące dyskusje, interesujące wnioski oraz prezentacje i warsztaty praktyczne. Organizatorem Forum Przedsiębiorców była Agencja Rozwoju Pomorza.– Spotykamy się na tym forum, aby zdobyć wiedzę, poznać nowych partnerów do współpracy, oraz aby wspólnie odpowiadać na wyzwania, jakie stoją przed nami w najbliższym czasie – powiedział Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Patrzymy na Pomorze, które od lat, w różnych rankingach plasuje się na początku, ale musimy wiedzieć, że jesteśmy regionem ambitnym i mierzymy wysoko, coraz wyżej. Chcemy porównywać się z regionami europejskimi – dodał.

Podczas forum, wystąpili zaproszeni goście. Był wśród nich między innymi prof. Jerzy Hausner. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na koszty pracy, które ponoszą polscy przedsiębiorcy. – Koszt prądu będzie zabijać biznes. Rachunki są o ok. 25 proc. wyższe niż w 2018 roku, a należy liczyć się z kolejnymi podwyżkami – zaznaczył prof. Hausner. Prelegenci zwracali również uwagę na polskie PKB. – Nasz kraj rośnie najszybciej w Europie. Napędza go jednak głównie konsumpcja prywatna. Martwi mały poziom inwestycji – powiedział Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

Forum Przedsiębiorców to były nie tylko wykłady. Również okazja do uczestnictwa w wielu warsztatach praktycznych. W tym roku poruszane były takie zagadnienia jak zarządzanie ryzykiem czy budowanie przewagi konkurencyjnej. W odrębnym bloku, który był poświęcony sprzedaży uczestnicy mogli nauczyć się jak praktycznie wizualizować dane i co zrobić, aby ryzyko walutowe było jak najmniejsze.

Poza sprzedażą tegoroczne bloki tematyczne poświęcone były zmianie, finansom i eksportowi oraz ekonomii cyrkularnej. W Sesji Głównej rozmawiano o tym, jakie wyzwania stoją przed współczesnymi przedsiębiorstwami, jakie są prognozy makroekonomiczne i co to oznacza dla pomorskich firm? Mówiono, o co chodzi w ekonomii otwartych oczu i słuchano, jak przezwyciężać trudności?


Źródło: UMWP / Aleksander Olszak. Fot. mat. pras. ARP


dodano: 2019-06-03 06:54:24