Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pomorskie Centrum Inwestycyjne w Gdańsku z unijną dotacją

Na ponad 5 hektarach terenu w sąsiedztwie Portu Gdańskiego powstaną nowe ulice, kanalizacja i sieci energetyczne. Będą też place składowe, a cały teren zostanie ogrodzony. Dzięki ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania na Stogach powstanie teren inwestycyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umowę o dofinansowanie projektu „Przygotowania terenów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego”, 14 września 2020 r. podpisali marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która projekt będzie realizować.Na zapleczu portu

Podpisana umowa dotyczy przygotowania terenów inwestycyjnych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie gdańskiego portu i terminala DCT. Chodzi o działki położone w dzielnicy Stogi, pomiędzy Trasą Sucharskiego a ulicami Andruszkiewicza i Kontenerową. Jak zmieni się krajobraz tej części miasta? Łącznie przygotowanych zostanie 5,3 ha terenów inwestycyjnych. Teren zostanie wzmocniony i utwardzony. Rozbudowana zostanie infrastruktura kanalizacyjna i energetyczna. Powstaną nowe drogi oraz duży plac składowy. Cały teren będzie oświetlony i ogrodzony. Co ważne, zadbano także o aspekt ekologiczny. Wybudowane zostaną zbiorniki retencyjne oraz nasadzone będą nowe rośliny.
 
Inwestycja w liczbach

Łączny koszt inwestycji to ponad 23 mln zł. Unijne dofinansowanie w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie nieco ponad 4 mln zł. Zgodnie z przyjętymi założeniami na przygotowanym terenie zostanie zrealizowanych 8 inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw. Prace potrwają do końca grudnia 2021 r.
 
Nie tylko w Gdańsku

Tereny inwestycyjne powstają nie tylko w stolicy województwa. Dzięki unijnemu dofinansowaniu realizowany jest także projekt w Rumi. Podobnie jak w Gdańsku ta inwestycja również jest realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie portu. Powstaje tam ponad 9 hektarów uzbrojonego terenu, na którym będzie mogła być prowadzona działalność przemysłowo-usługowa. Planowane są tez kolejne inwestycje. W ich efekcie, pod koniec 2023 r. powstanie łącznie 40 ha terenów inwestycyjnych, na których ulokowanych zostanie 29 inwestycji.


Źródło: UMWP / Aleksander Olszak.  Fot. Martyna Sawicka


dodano: 2020-09-16 07:11:20