Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pomorze Zachodnie na okolicznościowej monecie

Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową monetę o nominale 5 złotych z wizerunkiem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W poniedziałek 7 listopada świętowano to wspólnie na Zamku. Odbyła się uroczysta prezentacja monety wraz z szeregiem atrakcji dla całych rodzin. Okolicznościowa moneta „Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie” będzie szóstą z serii NBP „Odkryj Polskę”.

Dotychczas w tej serii  pojawiły się monety honorujące: 25 lat wolności, Zamek Królewski w Warszawie, Kanał Bydgoski, Ratusz w Poznaniu, Księży Młyn w Łodzi. Bimetalowa moneta z wizerunkiem Zamku trafiła do obiegu w nakładzie do 1 200 000 szt. Moneta została zaprojektowała przez Dobrochnę Surajewską, według zdjęcia Zamku autorstwa Marka Czasnojcia. Jest to moneta okolicznościowa w standardzie obiegowym. Oznacza to, że można nią swobodnie płacić za zakupy.

– Niezmiernie cieszę się, że Zamek znalazł się wśród pierwszych obiektów, które dzięki serii NBP mogą zostać odkryte. Dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i Szczecina Zamek Książąt Pomorskich jest powodem do dumy, naszą wizytówką. Nasi przodkowie podjęli się dzieła jego odbudowy, my kontynuujemy tą misję dbając o niego i upiększając. Jestem pewien, że każdy zaintrygowany widokiem Zamku z pięciozłotówki, kto przybędzie do Szczecina, by zobaczyć go na żywo, nie zawiedzie się
– mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas prezentacji monety.

Po uroczystej prezentacji monety na dziedzińcu Zamku i w jego wnętrzach odbył się familijny festyn „Księżniczki i Rycerze”. Szczecinianie i mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogli wziąć udział w licznych atrakcjach: konkursy historycznych, zabawach i animacjach. Pięknie rozświetlony iluminacjami dziedziniec Zamku był areną walk rycerskich, pokazów strojów historycznych rycerzy i wojów oraz bicia monet.Każdy mógł zamienić swoją pięciozłotówkę na monetę okolicznościową. W holu skrzydła wschodniego funkcjonował punkt zamiany. Można tam było także zobaczyć hologramową projekcję monety.

Organizatorami wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Narodowy Bank Polski oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władającego przez niemal 500 lat Pomorzem Zachodnim. Budowla jest najlepiej widoczna znad Odry; wielokrotnie przebudowywana odzwierciedla złożoną i burzliwą historię regionu. Już w XII w. rezydował tutaj dwór książęcy. W kolejnym stuleciu Barnim I ustanowił go główną siedzibą rodu, natomiast Barnim III wybudował w XIV w. tzw. Kamienny Dom i kaplicę św. Ottona. Kazimierz V dobudował tzw. Duży Dom i wieżę więzienną, a pod koniec XV w. Bogusław X znacząco rozbudował zamek. W XVI w., dzięki Barnimowi XI, budowla uzyskała nowy kształt. Podwyższono skrzydło południowe, wybudowano wieżę zegarową i skrzydło wschodnie oraz dodano maswerkowe dekoracje (elementy ażurowe wykonane w cegle lub kamieniu). Za Jana Fryderyka zamek gruntownie przebudowano w stylu renesansowym, tworząc – dzięki dobudowaniu części północnej i zachodniej – układ czteroskrzydłowy. Na początku XVII w. Filip II dobudował skrzydło mennicze. Mieściły się w nim: zbrojownia, książęce zbiory biblioteczne i kunstkamera – gabinet osobliwości. Po śmierci Bogusława XIV w 1637 r. Księstwo Pomorskie podzielono pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. W 1720 r. południowa część Pomorza Szwedzkiego przypadła Prusom i zamek stał się siedzibą pruskiej administracji. Na początku XX w. rozpoczęto prace nad przywróceniem budowli charakteru dawnej rezydencji, które przerwała druga wojna światowa. Do ponownej rekonstrukcji renesansowego kształtu zamku przystąpiono już w latach 50., używając jako źródeł grafik, obrazów i rysunków z epoki. Podczas robót odkryto m.in. fundamenty wcześniejszych budowli oraz kryptę Gryfitów z sarkofagami członków rodu.

Dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest siedzibą samorządowej instytucji kultury o tej samej nazwie, Opery na Zamku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. W 2015 r. odnowiono zabytkowe polichromie w wieży więziennej, a w latach 2014–2015 wyremontowano północne skrzydło: w sali księcia Bogusława X ozdobiono sklepienia malarstwem w stylu renesansowym, wyeksponowano fragmenty fundamentów kościoła św. Ottona z XIV w., do krypty powróciły sarkofagi książęce, zaś przed kryptą odsłonięto fundamenty Kamiennego Domu.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


dodano: 2016-11-10 07:49:00