Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pomorze Zachodnie turystyką stoi

Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Pomorza Zachodniego. Od lat województwo zachodniopomorskie cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów. Stąd turystyka na Pomorzu Zachodnim była głównym tematem konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 29 września br., w związku z obchodami jubileuszu 15-lecia Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.Pomorze Zachodnie jest najpopularniejszym polskim regionem, chętnie odwiedzanym na tle innych regionów Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Eurostatu. W 2015 roku w naszym regionie wykupiono 12,3 mln noclegów, co uplasowało Zachodniopomorskie przed najpopularniejszymi regionami m.in. Malty, Bułgarii, Belgii, Węgier czy Finlandii.

– Turystyka to nie kwiatek do kożucha ale element zachodniopomorskiej gospodarki. To rozwój infrastruktury publicznej czyli dróg, marin, ścieżek rowerowych czy promenad sprawia, że na inwestycje decydują się inwestorzy prywatni. Przybywa więc hoteli, apartamentów a nawet pól biwakowych, co sprawia, że możemy ugościć coraz większą liczbę turystów. Z roku na rok znacząco rośnie nam turystów zagranicznych – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pas nadmorski cieszy się popularnością wśród wczasowiczów, miłośników morskich i słonecznych kąpieli. Nic dziwnego, region słynie z pięknych i czystych plaż. W 2017 roku aż 20 kąpielisk i trzy mariny uzyskały błękitna flagę. Aby je otrzymać, obiekt musi spełniać restrykcyjne kryteria dotyczące czystości wody, bezpieczeństwa wypoczynku, dostępności dla niepełnosprawnych oraz dbałości o środowisko naturalne. Wnętrze regionu to już mekka dla miłośników turystyki aktywnej i wypoczynku nad jeziorami. Potencjał kulturowy regionu, liczne miejsca i obiekty zabytkowe, muzea oraz bogaty program kulturalnych, bogata infrastruktura SPA&Wellness to pretekst do licznych przyjazdów nie tylko w szczycie sezonu, ale i poza nim.

Pomorze Zachodnie od lat jest liderem pod względem liczby udzielonych noclegów. Według danych GUS, w 2016 roku udzielono ich 13,4 mln.

Z roku na rok zwiększa się też ogólna liczba turystów w regionie. W 2014 roku było to ponad 2,2 mln turystów, w 2015 roku 2,3 mln, a rok temu 2,5 mln osób, który odwiedziły Pomorze Zachodnie. Co ważne – są to dane wyłącznie z obiektów, które udzielają noclegów, nie obejmujące turystów śpiących u rodziny bądź przyjeżdżających na jeden dzień.

W 2016 r. padł rekord liczby turystów zagranicznych odwiedzających Polskę. Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że w 2016 r. z zagranicy przyjechało do Polski o 4,5 proc. więcej turystów niż w 2015 r., czyli ok. 17,5 mln ludzi. Wśród najchętniej wybieranych regionów przez polskich i zagranicznych turystów znajduje się Pomorze Zachodnie, Pomorze oraz Małopolska. W 2016 r. liczba odwiedzających z zagranicy, zameldowanych w obiektach turystycznych wyniosła na Pomorzu Zachodnim wyniosła ponad 600 tys. osób i w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 8,5%.

Z badań ruchu turystycznego za rok 2014 wynika, że ponad 90% osób, które odwiedziły Pomorze Zachodnie chce tutaj wrócić.


Źródło: UMWZ. Autor: Marek Mucha


dodano: 2017-10-03 07:09:39