Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Porady prawne w Internecie

Może się wydawać, że znalezienie odpowiedniego adwokata, radcy prawnego czy notariusza jest utrudnione, ponieważ przedstawiciele zawodów prawniczych nie mogą reklamować swoich usług. Dozwolone jest jedynie informowanie o prowadzonej działalności. A usługi prawne to nie tylko reprezentowanie klienta przed sądem i rozgrywanie pełnych emocji spraw rodem z kina. Wsparcie prawnika o wiele częściej przydaje się nam w różnego rodzaju codziennych przypadkach. Jakiej pomocy prawnej Polacy najczęściej poszukują w Internecie?

Informacje, które można podać do publicznej wiadomości w przypadku adwokatów i radców prawnych, podlegają ograniczeniom – zarówno co do treści, jak i do formy. Nie mogą np. zawierać bezpośredniej propozycji zawarcia umowy z klientem ani porównania jakości czynności zawodowych do czynności innych osób, możliwych do zidentyfikowania. Dozwolone jest natomiast m.in. informowanie o wykonywaniu zawodu, podanie imienia i nazwiska, stopnia naukowego, kwalifikacji i doświadczenia, daty rozpoczęcia działalności czy preferowanych zakresów praktyki zawodowej.

Źródłem ograniczeń w reklamowaniu notariuszy jest Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza, a na jego mocy wykonujący ten zawód nie mogą uprawiać reklamy osobistej w jakiejkolwiek postaci – jest to uważane za działanie nieuczciwej konkurencji. Notariuszom wolno natomiast zakładać i prowadzić strony internetowe oraz umieszczać tablice informujące o nazwie kancelarii.

– Ograniczenia dotyczące reklamy wynikają z kodeksów etyki poszczególnych zawodów prawniczych – tłumaczy radca prawny Jarosław Witkowski. – Ogólnie przyjęte jest, że są to zawody zaufania publicznego, a reklama mogłaby to zaufanie podważać.

Etyka nie zabrania jednak prawnikom np. prowadzenia blogów, stron internetowych lub profili w mediach społecznościowych. – Ważne jest, aby publikowana tam treść nie naruszała norm z kodeksów etyki – wyjaśnia radca Witkowski. – Dozwolone jest np. publikowanie propozycji rozwiązań problemów prawnych, opisywanie ciekawych przypadków w formie zanonimizowanej, bądź omawianie obowiązujących przepisów prawa.

Prawnicza blogosfera jest bez wątpienia bogatym źródłem wiedzy na wiele różnych tematów, trudno jednak laikowi ocenić, na ile fachowe i wiarygodne są prezentowane treści. Wielu spośród poszukujących pomocy prawnej preferuje nadal indywidualne konsultacje, które dzięki Internetowi można przeprowadzić nawet z prawnikiem z drugiego końca Polski. Do jakich spraw najczęściej poszukujemy pomocy prawnej?

– Według statystyk użytkownicy naszego serwisu najczęściej poszukują wsparcia w sporządzeniu różnego rodzaju pism i wniosków – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z firmami je świadczącymi. – Są to najczęściej wnioski o różnego rodzaju dotacje, dofinansowanie stanowisk pracy czy np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W cenie są także prawnicy podejmujący się sprawdzenia poprawności różnego rodzaju umów.

Z analizy Oferteo.pl wynika również, że poszukiwani są prawnicy doradzający, w jaki sposób odzyskać należne nam pieniądze. Co ciekawe, nie pytają o to jedynie przedsiębiorcy zmagający się z dłużnikami, ale też osoby fizyczne, które np. nie mogą samodzielnie odzyskać należności za wypracowane nadgodziny. – Często poszukujemy także wsparcia w sprawach spadkowych czy odszkodowawczych – dodaje Karol Grygiel z Oferteo.pl. – W takich przypadkach bardzo często zależy nam na czasie, a dzięki Internetowi jesteśmy w stanie błyskawicznie znaleźć pomoc. Co jest bardzo ważne, prawnicy odpowiadający na zapytania użytkowników nie naruszają zakazu reklamy, a więc obie strony konsultacji mogą czuć się bezpiecznie.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.


Źródło: Materiały prasowe


dodano: 2016-09-01 07:45:29