Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Powrót do pracy w biurze

Pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła sposób w jaki pracujemy – praca zdalna, do tej pory kojarzona raczej z dodatkowym bonusem, stała się normą dla wielu pracowników biurowych w całej Polsce, którzy od kilku miesięcy nie widzieli swojego służbowego biurka. W miarę wygasania epidemii i znoszenia kolejnych ograniczeń coraz więcej firm decyduje się na ponowne umożliwienie swoim pracownikom pracy w biurze. Masowy powrót do biur czeka nas natomiast najprawdopodobniej jesienią, gdy przestaną obowiązywać tymczasowe przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, pozwalające pracować zdalnie na pełen etat. Wakacyjne miesiące to więc najlepszy czas, żeby odpowiednio przygotować firmę, pracowników i wspólną przestrzeń na bezpieczny powrót. Jak to zrobić? Polskie spółki grupy DANONE dzielą się swoim doświadczeniem.

Zapytaj o zdanie

Mimo że praca zdalna jest bez wątpienia wciąż najbezpieczniejszym rozwiązaniem, to jednak potrzeba osobistego kontaktu ze współpracownikami i zmęczenie izolacją powoduje, że coraz więcej osób myśli o powrocie do biura, choćby w ograniczonym wymiarze godzin. W DANONE przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji wpływającej na sposób pracy postanowiono o zdanie zapytać samych pracowników. Jak tłumaczy Magdalena Dybska-Tabor, dyrektor HR dla grupy spółek DANONE w Europie Środkowej, krajach bałtyckich i nordyckich:

– DANONE tworzą ludzie, a ich potrzeby są dla nas najważniejsze. Dbamy zarówno o ich zdrowie i bezpieczeństwo, ale także chcemy zapewnić im poczucie stabilności w tym niepewnym dla wszystkich czasie, dlatego przeprowadziliśmy wewnętrzną ankietę, w której zapytaliśmy naszych pracowników, jakie mają obawy i oczekiwania związane z powrotem do biura. Chcieliśmy mieć pewność, że żadne istotne zmiany nie zostaną wprowadzone bez uprzedniej konsultacji z tymi, których najbardziej one dotyczą.

Wyniki ankiety pokazały, że myśląc o powrocie do pracy w biurze, najwięcej obaw wiążemy z naszym zdrowiem – 60% ankietowanych martwi się o swoje bezpieczeństwo. Z drugiej strony, niemal połowę pracowników (44%) niepokoi perspektywa wprowadzenia wielu ograniczeń w miejscu pracy. Zdecydowana większość pracowników spółek DANONE (70%) oczekuje, że możliwa będzie kontynuacja pracy z domu oraz elastyczny harmonogram pracy w celu przystosowania się do nowej, nadal niecodziennej sytuacji (64%). Z kolei jedna trzecia badanych cieszy się na myśl o powrocie do biura, nie wiążąc z nim większych obaw.

Dawkuj zmiany

Większe zmiany, które mogą wzbudzić niepokój pracowników, warto wprowadzać stopniowo, dlatego w DANONE powrót do pracy w biurze w pierwszym etapie nie był przymusowy i nie obowiązywał wszystkich. Od 25 maja warszawskie biura spółek DANONE są gotowe na ponowne przyjęcie chętnych na to pracowników, którzy pracują w systemie rotacyjnym: co 2 tygodnie. Jeśli pracownik decyduje się na przyjście do biura w danym tygodniu, to w kolejnym pracuje już zdalnie. Stopniowe otwieranie biura nie tylko pozwala na ograniczenie liczby osób przebywających we wspólnej przestrzeni w tym samym czasie, zmniejszając tym samym ewentualne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, ale i powoli oswaja pracowników z nowymi zasadami bezpieczeństwa wprowadzonymi w miejscu pracy.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników wyraźnie wskazują na istotną rolę bezpieczeństwa w nowej rzeczywistości, dlatego grupa DANONE wprowadziła szereg zmian we wszystkich swoich biurach w Polsce, wdrażając nowe środki bezpieczeństwa. Na początek wyznaczono miejsca pracy odpowiednio od siebie oddalone i skonfigurowane w taki sposób, żeby pracownicy siedzieli zawsze po przekątnej. Każde biurko, przy którym można siedzieć jest odpowiednio oznaczone. Dzięki rotacyjnemu systemowi pracy każdy pracownik ma zapewnione zawsze to samo biurko. Zlikwidowano możliwość dowolnego wybierania miejsca pracy, czyli tzw. hot deskingu. Ponadto wprowadzono obowiązek noszenia maseczek dla wszystkich pracowników, którzy poruszają się po biurze. W salach konferencyjnych wprowadzono ograniczenia liczby osób mogących w nich jednocześnie przebywać, a w całym biurze rozmieszczono środki do dezynfekcji. Przed przyjściem do pracy, jeszcze w domu, pracownicy proszeni są o mierzenie temperatury, która nie może przekraczać 37,3°C. Obowiązuje także rejestracja obecności w biurze, która pozwoli na poinformowanie odpowiednich osób przy ewentualnym podejrzeniu zachorowania.

Informuj

Nowe zasady bezpieczeństwa wymagają od wszystkich zaangażowania i dyscypliny, ale do wykształcenia niepraktykowanych wcześniej nawyków potrzebny jest czas i nieustanne przypominanie. Każdemu zdarza się przecież zapomnieć, dlatego DANONE postawił na odpowiednią informację i komunikację. Jeszcze zanim warszawskie biura otworzyły się dla chętnych, w firmowym intranecie umieszczono wszystkie zasady bezpieczeństwa. Zorganizowano także spotkania online, podczas których opowiadano o wszystkich zasadach i odpowiadano na wszelkie pytania. W biurach pojawiły się również specjalne oznaczenia, które nie tylko pomagają zapamiętać wszystkie nowe zasady bezpieczeństwa, ale i zachęcają np. do częstszego mycia rąk czy wzajemnego zwracania uwagi, gdy widzimy, że ktoś zapomina stosować się do reguł bezpieczeństwa.

Bądź elastyczny

Jak pokazała wewnętrzna ankieta, zdecydowana większość pracowników grupy DANONE oczekuje elastycznego harmonogramu pracy i ceni sobie możliwość osobistego podejmowania decyzji co do powrotu do biura. Dlatego właśnie praca z domu jest nadal możliwa dla każdego, dla kogo ten tryb pracy jest odpowiedni. Kierownictwo grupy DANONE ponadto szczególnie rekomenduje pracę zdalną osobom z grupy podwyższonego ryzyka oraz wszystkim tym, którzy z różnych powodów powinni jeszcze zostać w domu.

Jesienny powrót do pracy w biurach nie musi być dla nikogo szokiem. Warto wykorzystać wakacyjne miesiące, kiedy wielu pracowników przebywa na urlopach, żeby odpowiednio przygotować się do nowej rzeczywistości, która wciąż jest niepewna. Pewne natomiast jest to, że tryb pracy sprzed pandemii prędko nie wróci do naszych firm.


Źródło: DANONE - firma w Polsce działa w 3 obszarach: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia).


dodano: 2020-07-30 11:34:15