Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Powstaje największy superkomputer w Polsce

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku powstaje największy superkomputer w Polsce. Budowany jest dla wsparcia polskiej energetyki. Zostanie wyposażony w procesory o wydajności porównywalnej z około 20 tysiącami komputerów osobistych.

Infrastruktura obliczeniowa będzie miała najwyższą moc w kraju. Superkomputer osiągnie łączną wydajność rzędu 500 TFLOPS, a więc 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Daje to tworzonemu w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk klastrowi, jako jedynej tego typu polskiej instalacji, pewne miejsce wśród sześćdziesięciu najszybszych superkomputerów na świecie.

– 500 TFLOPS to mniej więcej tyle, ile razem ma około 20 tysięcy dobrej klasy komputerów PC używanych w naszych domach i biurach. Takimi mocami obliczeniowymi nie dysponuje żadna instytucja w Polsce – wyjaśnia prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu CIŚ. – Dzięki temu zakupowi nasze możliwości w zakresie przetwarzania danych wzrosną ponad 25-krotnie, co 
w sposób oczywisty przełoży się na dostępność i zakres oferowanych w ramach projektu usług – dodaje.


Architektura tworzonej instalacji obliczeniowej została zaplanowana nie tylko z myślą o najwyższej wydajności, ale też odpowiedniej efektywności energetycznej. Zakupiona partia sprzętu wykorzystywać będzie najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie chłodzenia, zasilania oraz wydajności systemów dyskowych.


Źródło: Centrum Informatyczne Świerk


dodano: 2013-07-19 11:20:04