Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Prof. Garstecki o walce z lekoopornymi bakteriami

Prof. dr hab. Piotr Garstecki, prezes firmy BacterOMIC – laureat programu TEAM-TECH wraz ze swoją grupą badawczą rozpoczął prace nad budową urządzenia do skutecznej walki z bakteriami opornymi na antybiotyki. To pierwszy aparat, który zbierze pełne dane o wrażliwości bakterii atakujących chorego na wszystkie klinicznie ważne antybiotyki. Projekt o całkowitej wartości ponad 4 mln zł został dofinansowany w wysokości prawie 3,7 mln zł z programu TEAM-TECH.

Zespół prof. Piotra Garsteckiego, w ramach konsorcjum między firmą Bacteromic Sp. z o.o. a Instytutem Chemii Fizycznej PAN w Warszawie realizuje projekt dotyczący problemu lekowrażliwości bakterii, który jest jednym z najpoważniejszych wyzwań i zagrożeń dla zdrowia na świecie. Efektem projektu ma być innowacyjne urządzenie diagnostyczne, które w automatyczny sposób przeprowadzi kompleksową ocenę wrażliwości bakterii izolowanych z próbek klinicznych na wszystkie dostępne klinicznie antybiotyki oraz umożliwi testowanie wrażliwości na kombinacje antybiotyków.
 

Źródło: FNP.  Cały artykuł pt. „Rozbrajanie bomby. Walka z lekoopornością” na stronie Gazety Lekarskiej. Na zdjęciu prof. Piotr Garstecki - fot. One HD.


dodano: 2017-07-31 06:33:30