Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Profil Zaufany – wszystko bez konieczności wizyty w urzędzie

Profil Zaufany, czyli podstawowa wersja bezpłatnego podpisu elektronicznego, który przy pomocy systemów transakcyjnych podmiotów prywatnych, np. banków, można potwierdzić bez wychodzenia z domu. To kolejna odsłona cyfrowej rewolucji, którą w poniedziałek, 17 października br., podczas konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentowali wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki i minister cyfryzacji Anna Streżyńska.Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rozwój e-administracji i sprawne państwo to priorytety Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – Działamy w trosce o wszystkich obywateli, aktywnie ich wspieramy i dbamy o to, by korzystali z owoców rozwoju gospodarczego i możliwości jakie stwarza cyfryzacja – zaznaczył.

– Możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego za pośrednictwem portali podmiotów prywatnych jest dowodem na to, że ufamy biznesowi i biznes ufa nam. Otwarcie i współdziałanie pomiędzy administracją a przedsiębiorcami to znak, że nie jesteśmy i nie chcemy być władzą zamkniętą w wieży z kości słoniowej – dodał szef resortu.

– To wielki przełom w podejściu do usług cyfrowych i cyfryzacji. Wystarczy bowiem porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tysięcy, drugich – 16 milionów – wyjaśniła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Mała popularność Profilu Zaufanego wynikała przede wszystkim z faktu, że w celu jego potwierdzenia trzeba było udać się do specjalnego punktu. Dziś ta sytuacja się zmieniła – Profil Zaufany można potwierdzić zdalnie, np. poprzez serwis transakcyjny banku. Taką właśnie możliwość od poniedziałku (17 października br.) otrzymali – jako pierwsi – klienci PKO Banku Polskiego. – Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy nie zaangażować się w prace nad cyfryzacją usług administracji publicznej – podkreślił obecny na konferencji Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego. – Powodzenie tego projektu to sukces polskiej gospodarki, ale też obywateli – zaznaczył. Z czasem tę usługę uruchomią kolejne banki, a także operatorzy telekomunikacyjni.

Ministerstwo Rozwoju podkreśla znaczenie i wartość tego rozwiązania dla obywateli, ale także w dużej mierze dla biznesu. Przedsiębiorca, korzystając z Profilu Zaufanego wiele spraw urzędowych związanych z prowadzeniem firmy załatwi online. Przy wsparciu Centrum Pomocy na portalu biznes.gov.pl zarejestruje firmę, zgłosi dane firmowe czy zawiesi działalność. Może też zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i załatwi drogą elektroniczną sprawy związane z ubezpieczeniami. W prosty sposób można też np. podpisać wniosek o świadectwo kierowcy na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego lub zgłosić zbiór danych osobowych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Ponadto w ramach Platformy Podatkowej Ministerstwa Finansów można online składać deklaracje i rozliczać podatki. Upowszechnienie Profilu Zaufanego i samych e-usług umożliwi Polakom dostęp m.in. do serwisów ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl. Dzięki niemu można zamówić kartę EKUZ, złożyć wniosek o dowód lub prawo jazdy, uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, zawiadomić o zbyciu pojazdu. A to wszystko bez konieczności wizyty w samym urzędzie. Profil Zaufany jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich.

Anna Streżyńska, szefowa resortu cyfryzacji, ogłosiła również konkurs na nową nazwę dla Profilu Zaufanego. Więcej informacji o konkursie na stronie: mc.gov.pl/konkurs.


Źródło: Ministerstwo Rozwoju


dodano: 2016-10-19 08:29:42