Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyłoniła uczestników Pilotażowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Zakwalifikowało się do niego 40 spośród zgłoszonych spółek z indeksów mWIG40 oraz sWIG80 (zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami kwalifikacji) oraz 12 Członków Giełdy. Program, który wystartował 25 marca tego roku, został wypracowany po konsultacjach GPW z domami maklerskimi. Raporty analityczne będą przygotowywać zespoły analityczne Członków Giełdy, a koszt przygotowania tych analiz będzie sfinansowany przez GPW w ramach Programu.

Pilotażowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego jest odpowiedzią na obserwowane na rynkach kapitałowych w Europie ograniczenie pokrycia analitycznego  po wprowadzeniu dyrektywy MIFID 2. W wyniku rozdzielenia opłat za przesyłanie zleceń i przygotowywanie analiz zmniejszyła się szczególnie liczba małych i średnich spółek objętych profesjonalną analizą. Naszym celem jest złagodzenie tego trendu przy wsparciu profesjonalnych zespołów analitycznych działających w ramach domów maklerskich. Do Programu zgłosiły się 44 spółki oraz 12 domów maklerskich. Zgodnie z założeniami do programu zakwalifikowało się 40 spółek, dziesięć z wyłonionych spółek dotychczas w ogóle nie posiadało pokrycia analitycznego, a kolejne 12 do tej pory współpracowało tylko z jednym analitykiem. Osiem spółek należy do indeksu mWIG40, a 32 do indeksu sWIG80. Po etapie kwalifikacji Członkowie Giełdy rozpoczynają prace merytoryczne tak, by w ciągu dwóch najbliższych miesięcy na rynku ukazały się już pierwsze raporty mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Dzięki Programowi nie tylko wzrośnie liczba publikowanych analiz dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale też zwiększy się dostępność aktualnych analiz dla inwestorów krajowych oraz zagranicznych. GPW liczy, że dzięki temu wzrośnie zainteresowanie inwestorów akcjami spółek z Programu, co w efekcie przełoży się na wzrost płynności na tych aktywach.

Spółki, które przystąpiły do Programu, musiały wysłać odpowiednie zgłoszenie do GPW oraz spełnić określone warunki: należeć do indeksu mWIG40 lub sWIG80 (na 25 marca 2019 r.), posiadać kapitalizację powyżej 50 mln zł, a free float powyżej 20 proc.

Członkowie Giełdy zakwalifikowani do Programu musieli zatrudnić zespół składający się minimum z trzech analityków, którzy w poprzednim roku kalendarzowym sporządzili analizy dla co najmniej dziesięciu spółek notowanych na GPW spoza indeksu WIG20.


Źródło: GPW. Spółki i Członkowie Giełdy zakwalifikowani do Programu.


dodano: 2019-05-08 06:56:48