Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Promocja polskiej nauki w Hanowerze


W dniach 24-28 kwietnia 2017 r. podczas Hannover Messe, największych targów przemysłowych na świecie będzie się można zapoznać z osiągnięciami polskiej nauki i myśli technologicznej. Pod wspólnym logotypem SciTech Poland, na stoiskach o łącznej powierzchni 420 m2, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będą popularyzować dokonania polskiej nauki.

 
Promocja NIT-u

Targi służyć będą promocji Narodowego Instytutu Technologicznego, którego otwarcie planowane jest na styczeń przyszłego roku. NIT w założeniu ma być zapleczem naukowym Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, które prowadzić będzie badania naukowe i prace rozwojowe, aby dostarczyć otoczeniu społeczno-gospodarczemu innowacyjne rozwiązania. – W Hannover Messe wezmą udział dyrektorzy instytutów badawczych, które wejdą w skład Narodowego Instytutu Technologicznego. Na targach zaprezentujemy bowiem innowację procesową, jaką jest niewątpliwie powołanie NIT-u – powiedział na konferencji w Ministerstwie Rozwoju, wiceminister nauki Piotr Dardziński. – Resort nauki pokazuje nowe podejście – nie chcemy promować pojedynczych instytutów, ale całą polską naukę – dodał Dardziński.


 
Polskie innowacje na targach
 
Na stoiskach zaprezentują swoje wynalazki jednostki badawcze, przedsiębiorstwa, a także studenci – laureaci projektu „Najlepsi z najlepszych”. Wśród prac tych ostatnich nich znajdą się między innymi łazik marsjański, autonomiczny pojazd elektryczny czy samochód solarny.

Innowacyjne technologie przedstawią również uczelnie i instytuty naukowe. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pokaże miękkie mikroroboty napędzany światłem, a Uniwersytet Jagielloński – nowy tomograf PET. W sumie na stoisku MNiSW odbędzie się prezentacja 20 innowacji z polskim znakiem jakości.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentuje na targach kilka nowatorskich rozwiązań firm, które skorzystały bądź korzystają ze wsparcia NCBR. Będą to m.in.: VIGO System, produkująca światowej klasy detektory podczerwieni, FlyTech UAV, tworzący innowacyjne systemy bezzałogowe i Genicore, rozwijająca nowatorską technologię spiekania U-FAST. Na stoisku zaprezentuje się także założony przez laureata programu LIDER startup VersaBox, który produkuje autonomiczne roboty mobilne typu SVG (Self Guided Vehicles). Również inni beneficjenci NCBR, m.in. XTPL, Solaris, Saule Technologies i Ekoenergetyka, pokażą swoje rozwiązania na polskim stoisku narodowym na Hannower Messe 2017.
 
Polska – partner targów
 
Targi w Hanowerze, czyli najważniejsza impreza branży przemysłowej na świecie, rozpoczną się w tym roku 24 kwietnia i potrwają cztery dni. W nadchodzącej edycji Polska uzyskała specjalny status – jako kraj partnerski targów będzie najbardziej widocznym uczestnikiem. Organizatorzy zapowiadają udział kilku tysięcy wystawców z kilkudziesięciu krajów oraz 200 tys. osób odwiedzających.
 
Niektóre polskie technologie prezentowane na Hannover Messe:
 
1. Plazmotrony (palniki plazmowe) do zapłonu węglowych palników pyłowych w elektrowniach
Plazmotrony są zasilane energią elektryczną i sprężonym powietrzem oraz chłodzone wodą. Rozwiązanie to upraszcza instalacje w elektrowniach, eliminując potrzebę utrzymywania instalacji mazutowych.
Wystawca: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów
 
2. System CANIS do prześwietlania ładunków wielkogabarytowych
System dokonuje detekcji promieni X po ich przejściu przez obiekty kontrolowane, zamienia je na postać cyfrową, przesyła do komputera, składa z tych danych obraz i wyświetla go na ekranie monitora.
Wystawca: Narodowe Centrum Badań Jądrowych
 
3. Miękkie mikroroboty
15-milimetrowy robot naśladujący sposób poruszania się gąsienicy został stworzony przy użyciu inteligentnych materiałów nowej generacji. Ten monolityczny robot, stworzony z miękkich polimerów oraz zdolny do poruszania się poprzez odwracalną i elastyczną deformację jest napędzany i kontrolowany za pomocą światła.
Wystawca: Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki
 
4. Tramwaj indywidualny
System składający się z 4-5 osobowych pojazdów autonomicznych poruszających się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystającej z toru "wirtualnego" na jezdni. System działa na zasadzie "door to door" - między przystankiem początkowym a końcowym nie ma przystanków pośrednich.
Wystawca: Politechnika Warszawska Wydział Transportu
 
5.Tomograf PET
Tomograf PET będzie tańszy w stosunku do obecnie istniejących na rynku i będzie posiadał trzykrotnie zwiększone pole obrazowania, dwukrotnie lepszą rozdzielczość czasową. Będzie umożliwiał diagnozowanie całego ciała z czterokrotnie mniejszą dawką radiofarmaceutyku.
Wystawca: Uniwersytet Jagielloński

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju


dodano: 2017-03-27 07:12:32