Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Przedsiębiorcy bez wakacji

Aż 31 proc. przedsiębiorców nie było w ubiegłym roku w ogóle na wakacjach – wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a 18,8 proc. przedsiębiorców było na urlopie mniej niż 7 dni w roku.

– Dla nas to żadna nowość. Ze wszystkich badań wynika, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą w naszym kraju. To taki proletariat XXI wieku –
powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Jeśli porównamy to z przebywaniem na urlopach pracowników, gwarantowanych przez prawo, to jesteśmy tytanami pracy, pracoholikami wręcz. Żeby było jasne, nie jesteśmy za ich zniesieniem. Aczkolwiek publikowanie takich badań nie jest do końca zgodne z misją naszej organizacji. – Nie chcesz mieć urlopu, zostań przedsiębiorcą! – ironizuje Kaźmierczak.

– Nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy firmami handlowymi, produkcyjnymi czy usługowymi. To samo dotyczy ilości zatrudnionych oraz długości działania na rynku. Przedsiębiorcy generalnie rzadko wypoczywają – komentuje prof. Dominika Maison, której firma wykonała badanie dla ZPP.

Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, tworzą 3/4 miejsc pracy oraz 67 proc. PKB.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2014, techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw. N: 504.


Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców


dodano: 2014-04-09 09:21:06