Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Przedsiębiorcy w Polsce

"Przedsiębiorcy w Polsce. Fakty, liczby, przykłady", raport przygotowany na zlecenie PKPP Lewiatan, to pierwsze w historii kompleksowe opracowanie dotyczące roli przedsiębiorców w Polsce. Z raportu można się m.in. dowiedzieć, że trzy czwarte PKB, dwie trzecie miejsc pracy i ponad połowa dochodów polskich rodzin jest ich zasługą.

– Choć od transformacji gospodarczej minęło już ponad 20 lat, nikt dotychczas nie pokusił się o przygotowanie takiego opracowania. Tym bardziej jego znaczenie jest ogromne – komentuje opracowanie prezydent PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Wkład przedsiębiorców w rozwój polskiej gospodarki trudno przecenić. W 2011 r. do budżetu państwa trafiło aż 123 mld zł z płaconych przez przedsiębiorstwa podatków CIT i VAT. To wynik działających około 1,87 mln firm, z czego 95 proc. to małe, jedno- lub dwuosobowe przedsiębiorstwa. Co roku prywatni przedsiębiorcy wykładają ponad 120 mld zł na inwestycje, czyli trzy razy więcej niż wszystkie samorządy. I co ważne, aż 87 proc. tych inwestycji jest finansowanych z pieniędzy własnych.

Raport został przygotowany przez zespół dziennikarzy ekonomicznych. Sfinansowano go w ramach projektu „Poprawa wizerunku przedsiębiorców”, dotowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Z raportem można zapoznać się pod adresem: 


http://pkpplewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/1/_files/2013_02/polska.pdf


dodano: 2013-02-21 11:55:21