Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Przyczyny spowolnienia gospodarczego

Zdaniem profesora Leszka Balcerowicza, na spowolnienie rozwoju polskiej gospodarki mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, czyli mniejszy eksport do strefy euro, jak i wewnętrzne, przede wszystkim zaniechanie poważnych reform.

       Podczas debaty Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, przewodniczący Rady FOR, prof. Leszek Balcerowicz, diagnozując spowolnienie gospodarcze, upatruje przyczyn w spadającym zatrudnieniu, bardzo niskiej stopie inwestycji i w wytracanej efektywności.
      Według ekonomisty, kluczem do sukcesu może stać się tylko szukanie długoterminowych rozwiązań. W żadnym przypadku, że ktoś inny rozwiąże nasze problemy.  – Jeśli raz się stworzy perspektywy łatwego rozwiązania, np. że EBC będzie drukować pieniądze i kupować obligacje, to chcąc nie chcąc, demobilizuje się niektórych polityków do kroków, które są jedynym rozwiązaniem. To pewnie po części przyczyniło się do skali niezbędnych reform, co z kolei wzbudziło nieufność rynków. I powstaje błędne koło – mówi prof. Leszek Balcerowicz. – To nie jest skuteczne na dłuższą metę, jeśli chodzi o ratowanie finansów krajów, do których gospodarek rynki nie mają zaufania, a ponadto jest kosztowne dla wzrostu gospodarczego, bo rodzi niepewność – podkreśla.
      Zdaniem prof. Balcerowicza, wbrew powszechnej opinii, nieskuteczne może okazać się również utrzymywanie niskich stóp procentowych w eurolandzie.
       – Utrzymywanie bardzo niskich stóp procentowych hamuje wzrost gospodarczy. Np. banki przy niskich stopach mogą bardzo łatwo trzymać przy życiu duże przedsiębiorstwa, które powinny zbankrutować i w związku z tym mniej kredytów jest przeznaczanych dla bardziej obiecujących przedsiębiorstw. To jest mechanizm, który wystąpił w Japonii – przestrzega przewodniczący Rady FOR.


dodano: 2012-08-14 15:02:52