Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rekordowe zarobki banków

Banki zarobiły w 2012 roku 16,21 mld złotych. BZ WBK w IV kwartale zarobił na czysto dwa razy więcej niż przed rokiem - 404,5 mln zł. W całym roku 1,43 mld zł. Na roczną zmianę zysku wpłynęły głównie wzrost wyniku z tytułu odsetek oraz działalności handlowej i inwestycyjnej.

Głównym źródłem dochodu dla banków są kredyty. Kryzys stał się bardzo dobrym pretekstem do podwyższenia ich oprocentowania. Choć główny strumień zysków pochodzi z samego oprocentowania kredytu i prowizji. Warto zwrócić jednak uwagę na mniej dostrzegalne elementy, które z czasem mogą nabierać na znaczeniu.
Banki nie zadowalają się już wyłącznie marżą, podnoszą też koszty prowizji i ubezpieczeń. Klienci powinni z większą uwagą analizować dodatkowe opłaty związane z kredytem. Banki są coraz bardziej kreatywne w poszukiwaniu wpływów w różnych miejscach oferty kredytowej - pisze w raporcie dla Open Finance Halina Kochalska.

Money.pl analizując wyniki banków zauważa, że od 2008 roku mimo globalnego kryzysu gospodarczego banki najwięcej zarabiają. Co prawda sektor w Polsce odczuł krach w 2009 roku, jednak już kolejne lata przyniosły wyniki takie, jak sprzed kryzysu, a 2011 rok był już rekordowy.

Wyniki netto sektora bankowego w mld zł
Źródło: Money.pl na podstawie danych KNF i NBP


Po rekordowych wynikach ubiegłego roku, w ocenie analityków, rok 2013 nie będzie dla banków w Polsce już tak korzystny. Ich wyniki mogą się pogorszyć o 5-15 proc. Negatywnym czynnikiem dla banków staną się także obniżki stóp procentowych przez NBP. Z jednej strony przyczynią się one do pogorszenia marży odsetkowej banków, ale z drugiej strony tańsze kredyty spowodują wzrost popytu na kredyty.


dodano: 2013-02-04 08:55:44