Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rekrutacja i szkolenia adaptacyjne całkowicie online

Grupa Exact Systems od kilku lat kreuje trendy rekrutacyjne w branży motoryzacyjnej. Chcąc skuteczniej docierać do kandydatów i pozyskiwać ich aplikacje, jako pierwsi w automotive w Polsce wdrożyli platformę, dzięki której firma rekrutuje i prowadzi szkolenia adaptacyjne całkowicie online. Pomimo trudnego rynku pracy, na platformie zarejestrowało się już ponad 28 tys. osób, a 9 tys. kontrolerów jakości ukończyło szkolenia.

Duże zainteresowanie kandydatów zdalną rekrutacją spowodowało, że Exact Systems uruchomił platformę w swoich zagranicznych spółkach, m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, oraz pracuje nad wdrożeniem aplikacji mobilnej dla pracowników.

Exact Systems to polska firma, która przeprowadza kontrole jakości w 12 krajach, m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i Chinach. W samej Polsce zasięg jej projektów obejmuje 13 województw i 95 miast. Każdego roku Exact Systems prowadzi kilka tysięcy naborów do pracy na stanowisko kontrolera jakości. Taka skala działalności wymaga nowoczesnych technik rekrutacyjnych oraz zastąpienia tradycyjnych metod szkolenia wydajniejszym i przystosowanym do współczesnych wymogów e-learningiem.

– Osoby ubiegające się o pracę w naszej firmie to w zdecydowanej większości przedstawiciele pokolenia milenialsów (urodzonych między 1983 a 2001 rokiem). Z analiz wynika, że zmienią oni pracę ok. 30 razy w ciągu swojego życia zawodowego, co będzie między innymi efektem rewolucji technologicznej, która sprawi, że za 4-5 lat zniknie blisko 30% obecnych zawodów. Nie tylko pracownik i system edukacji musi być na to gotowy, ale także przedsiębiorcy, którzy powinni aktywnie wspierać proces adaptacji i przekwalifikowania. Docelowo chcemy, aby w Grupie Exact Systems, w tym w spółkach zagranicznych, wszystkie nasze procesy rekrutacyjne i szkoleniowe były całkowicie zautomatyzowane i odbywały się poprzez platformę
– powiedział Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems SA.

Kandydaci chcą wchodzić online na rynek pracy …

Exact Systems jest przykładem firmy, która wyszła naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom przyszłych pracowników. We wrześniu 2016 r. spółka uruchomiła swoją pierwszą platformę rekrutacyjną, która została bardzo dobrze przyjęta przez kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również uruchomione w kolejnych latach platformy CRS Polska oraz spółki produkcyjnej AAS, będących częścią Grupy Exact Systems w Polsce. Świadczy o tym łączna liczba ponad 28 tys. osób, które zarejestrowały się na 3 platformach. Dodatkowo, ponad 9 tys. kontrolerów jakości ukończyło szkolenie adaptacyjne. Rzeczywistym efektem działania platformy jest fakt, iż połowa kontrolerów jakości delegowanych codziennie do pracy przez Grupę Exact Systems w Polsce, została zrekrutowana online.

... więc chętnie korzystają z platformy rekrutacyjnej …

Kandydat na stanowisko kontrolera jakości przechodzi przez całość rekrutacji nie wychodząc z domu i oszczędzając swój czas. Proces naboru składa się z czterech etapów. Pierwszy to założenie konta przez użytkownika, drugi to testy rekrutacyjne, które mają na celu weryfikację kompetencji pożądanych na stanowisku kontrolera jakości takich jak dokładność, sumienność, postępowanie zgodnie z instrukcją i procedurami, dobry wzrok, powtarzalność podejmowanych decyzji. Po pozytywnym zakończeniu dwóch pierwszych etapów, kandydat przechodzi szkolenia adaptacyjne, których ukończenie jest niezbędnym warunkiem dla nawiązania współpracy z Exact Systems. Na końcu zostanie poproszony o uzupełnienie danych wymaganych do nawiązania współpracy z Exact Systems.

… i szkoleniowej

Platforma Exact Systems nie tylko usprawnia proces pozyskania odpowiednich osób do pracy, ale umożliwia firmie pozostanie w stałym kontakcie z każdym kontrolerem jakości. Dzięki temu Exact Systems jest w stanie na bieżąco poprzez testy monitorować poziom kompetencji jak również aktywnie wpływać na podnoszenie kwalifikacji swojego zespołu. Poprzez platformę kontrolerom jakości oferowane są dopasowane szkolenia i kursy.

Platforma wspomaga ekspansję zagraniczną

Bardzo dobre przyjęcie polskiej platformy przez kandydatów do pracy sprawiło, że Exact Systems postanowił uruchomić bliźniacze systemy rekrutacyjne w swoich spółkach zagranicznych. Jako pierwsza, w kwietniu 2017 roku wystartowała platforma w Niemczech, na której do tej pory zarejestrowało się prawie 500 osób, z czego ponad 130 przeszło szkolenie. Na początku tego roku system wdrożono także na Słowacji (ponad 500 użytkowników i 130 ukończonych szkoleń w zaledwie 4 miesiące). Najmłodszym dzieckiem jest projekt w Wielkiej Brytanii, który wystartował w kwietniu tego roku. W najbliższych miesiącach spółka planuje uruchomienie platformy w Belgi, Czechach i Rumunii.

Krok w stronę mobilności

Obecnie Exact Systems pracuje nad jeszcze jedną innowacją dla kontrolerów jakości – aplikacją mobilną Exact People. Będzie to narzędzie ułatwiające komunikację, zwiększające przywiązanie pracownika do firmy oraz transparentność współpracy.

– Aplikacja będzie zawierać m.in. możliwość ustalania dni i godzin pracy, akceptację godzin wypracowanych, bieżące aktualności firmowe, komunikator czy powiadomienia. Docelowo aplikacja skierowana będzie również do kandydatów jako narzędzie z funkcjonalnością rekrutacyjną, umożliwiające aplikowanie na ogłoszenia lub zgłaszanie dyspozycyjności – podsumowuje Jacek Opala z Exact Systems SA.

Opis (filmik animacyjny) specyfiki pracy na stanowisku kontroler jakości oraz platformy e-learningowej znajduje się pod adresem: www.exactsystems.pl/rekrutacja-on-line.php.


Źródło: Exact Systems SA - firma jest liderem branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce i jedną z największych firm w Europie.


dodano: 2018-08-14 06:06:48