Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rośnie konkurencyjność polskich eksporterów


– Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki nie byłaby możliwa bez aktywnej i dynamicznej pracy polskich firm na rynkach międzynarodowych. Świadczy o tym chociażby systematyczny wzrost relacji eksportu do PKB w ostatniej dekadzie –
powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas odbywającego się dzisiaj XII Kongresu Eksporterów Polskich.


Otwarcia Kongresu w sali "Pod Kopułą" w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie dokonał Mieczysław Twaróg, Prezes Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (na zdjęciu poniżej) i poprosił o zabranie głosu Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Wicepremier odniósł się do najnowszych danych na temat wymiany handlowej. – Eksport we wrześniu 2014 r. zwiększył się o 5,5 proc. względem września 2013 r., do 14 251 mln euro. Osiągamy coraz lepsze wyniki, razem budując pozytywny wizerunek Polski na świecie – podkreślił.

Wskazał też na działania MG mające na celu wsparcie eksporterów. – Oprócz programów promocji poszczególnych branż oraz projektów na konkretnych rynkach udzielamy wsparcia eksporterom w kraju przez Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów, a za granicą dzięki Wydziałom Promocji Handlu i Inwestycji – powiedział. Przypomniał ponadto, że 4 listopada 2014 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia dotyczące przyznawania pomocy de minimis na promocję polskiego eksportu. W najbliższych tygodniach rozpocznie się też przygotowany przez MG projekt promocyjny „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach”.

Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński podczas wystąpienia w czasie XII Kongresu Eksporterów Polskich nie tylko zapowiadał działania rządu na rzecz wspierania eksportu, również przestrzegał eksporterów, że obecnie mamy symptomy drugiej fali światowego kryzysu, która jeszcze bardziej może zaostrzyć walkę na międzynarodowych rynkach.
Ważne jest, żeby zręcznie się odpychać. To nie jest zadanie tylko dla polityków. (...) Kończy się czas, kiedy można wymagać od polityków i dyplomatów: dajcie nam wszystko. Załatwcie konkretny kontrakt. Zaczyna się czas, kiedy wy przychodzicie do nas i mówicie: Jesteśmy dogadani z kimś w świecie, mamy bardzo atrakcyjny produkt, usługę, którą powinniście wspierać mówił Piechociński.


Ważną częścią XII Kongresu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich była panelowa dyskusja na temat działalności WPHiI Ambasad RP oraz działań implementacyjnych funduszy unijnych w latach 2014-2020 na rzecz wzrostu eksportu. W debacie pierwszego panelu udział wzięli: Jerzy Bartosik, Radca-Minister Kierownik WPHiI Ambasady RP w Wielkiej Brytanii; Jacek Robak, Radca-Minister Kierownik WPHiI Ambasady RP w Niemczech; Włodzimierz Sadzik, RadcaKierownik WPHiI Ambasady w Rumunii; Konrad Zabłocki, Radca-Kierownik WPHiI Ambasady RP w Turcji i Michał Motylewski, Dziekan Polonijnego Korpusu Eksporterów Polskich.


W drugim panelu dyskutowali: Jerzy Pietrewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki; Stefan Tkaczyk, Prezes FM BRAVO, Przewodniczący Rady Głównej SEP; Prof. dr hab. Marian Gorynia, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Prof. dr hab. Ryszard Michalski, Dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur; Emil Płowiecki Prezes Balton Sp. z o.o., Dziekan Medycznego Korpusu Eksporterów oraz Dr Ryszard Nowak Prezes Zarządu Lubelskiego Rynku Hurtowego SA, Dziekan Lubelskiego Korpusu Eksporterów.


Podczas uroczystości wiceminister Dycha uhonorował laureatów konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2014”.

  •  I miejsce: Spółdzielnia Mleczarska „Lazur”
  •  II miejsce: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Horus Energia Sp. z o.o.
  •  III miejsce: Zakłady Mięsne „Skiba” Andrzej Skiba

Z okazji rozstrzygnięcia X edycji Konkursu "Wybitny Eksporter Roku 2014" jego laureaci zostali wyróżnieni Listami gratulacyjnymi i nagrodami Ministra Gospodarki w formie statuetek Grand Prix i nagrodami finansowymi. Ponadto Pucharem Ministra Rolnictwa oraz medalami, Pucharami i tytułami Stowarzyszenia Eksporterów Polskich "Wybitny Eksporter Roku 2014". Osobną kategorią konkursową były przyznane wyróżnienia "Publicysta Ekonomiczny Roku 2014" oraz Medale Honorowe "Zasłużony Dla Eksportu". 


Żródło i zdjęcia: Ministerstwo Gospodarkidodano: 2014-11-20 13:39:54