Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rośnie wartość usług cloud computing

Wyniki raportu Computerworld TOP200 pt. „Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny” pokazują, że cloud computing jest silnym trendem na rynku IT. W 2011 roku ponad 215 mln zł wyniosła wartość przychodów 55 dostawców oferujących rozwiązania w modelu cloud computing. Większość z nich oferuje swoje rozwiązania na rynku małych i średnich przedsiębiorstw.

Czym jest Cloud Computing?
Przetwarzanie w chmurze (ang. Cloud Computing) zmienia sposób prowadzenia biznesu, pracy działów oraz zasad współpracy IT i biznesu

Jak to działa?
Cloud Computing to model zarządzania środowiskiem IT z rozwiązaniami zapożyczonymi z ideologii funkcjonowania rozwiązań w sieci Internet. Filozofia Cloud Computing polega na przeniesieniu całego ciężaru świadczenia usług IT (danych, oprogramowania lub mocy obliczeniowej) na serwer i umożliwienie stałego dostępu poprzez komputery klienckie. Dzięki temu ich bezpieczeństwo nie zależy od tego, co stanie się z komputerem klienckim, a szybkość procesów wynika z mocy obliczeniowej serwera. Wystarczy zalogować się z jakiegokolwiek komputera z dostępem do Internetu by zacząć korzystać z dobrodziejstw Cloud Computing. (Fot. Wikipedia)

Jak wykazują wyniki raportu Computerworld TOP 200 coraz więcej firm decyduje się na używanie rozwiązań biznesowych w modelu cloud computing. Model chmury będzie w ciągu najbliższych lat stanowił szacunkowo 20-25% nowych inwestycji w IT. Już w 2011 roku rynek cloud computingu w Polsce wyceniany był na 67 mln USD, a zgodnie z prognozami IDC Poland, do roku 2015 będzie rósł o ponad 51% rocznie.


Dynamika wzrostu rynku cloud computing, która jest nieporównywalnie wyższa do tempa wzrostu sprzedaży tradycyjnych rozwiązań IT (ok. 5-6%) przekłada się również na wysokie przychody dostawców. Pokazują to wyniki finansowe największych graczy w branży: home.pl, Comarch i Comp, którzy w 2011 roku osiągnęli kolejno przychody odpowiednio 64, 49 i 12 mln zł.

Najwięksi dostawcy rozwiązań oferowanych w modelu cloud computing w 2011 roku (w tys. zł)

Lp.     Nazwa firmy      Przychody ze sprzedaży rozwiązań cloud computing
1        home.pl             64 667
2        Comarch           48 995
3        Comp                12 230
Źródło: Raport Computerworld TOP200, 2012

Cloud computing jest często identyfikowany, jako rozwiązanie tylko dla dużych firm i korporacji. Jednak dziś, również małe i średnie przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wejścia w chmurę. Stwarza to szansę dla dostawców produktów i usług IT.

Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora MŚP w roku 2011 (w tys. zł)

Lp.     Nazwa firmy            Przychody ze sprzedaży w sektorze MSP
1        Oracle Polska          83 720
2        SAP Polska             72 000
3        Comarch                  65 331
Źródło: Raport Computerworld TOP200, 2012

Model cloud computingu zdobywa uznanie przedsiębiorców z sektora MŚP ceniących mobilność i ostrożnie inwestujących duże pieniądze w sprzęt. Chmura umożliwia im korzystanie z rozwiązań do niedawna zarezerwowanych tylko dla większych podmiotów - mówi Adam Jadczak, redaktor prowadzący raportu Computerworld TOP200.
 
Na polskim rynku obecna jest większość wiodących globalnych dostawców usług  cloud computing, ale coraz aktywniejsze są lokalne firmy IT. Cloud computing budzi też zainteresowanie operatorów telekomunikacyjnych oferujących usługi tego typu zarówno samodzielnie jak i we współpracy z dostawcami rozwiązań IT. Ze względu na dynamiczny rozwój, ale i niedojrzałość tego rynku, trudno jeszcze wskazać zdecydowanych liderów. 

IDC Poland wskazuje na spore różnice pomiędzy Europa Zachodnią na regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Potencjalnych użytkowników usług cloud niepokoją kwestie bezpieczeństwa tych rozwiązań, regulacji prawnych wpływających na rozwój modelu „cloud computing” oraz związane z nimi wątpliwości dotyczące miejsca przechowywania danych. Jednak, o ile w opiniach przedstawicieli naszego regionu zdecydowania przeważają takie obawy, w Europie Zachodniej są one nieco lżej podkreślane, tak, jakby tam, były to już problemy lepiej omówione i zrozumiane. Na Zachodzie obawy dotyczą w znacznej mierze dostępności danych, wydajności systemów oraz integracji z istniejąca infrastrukturą.

dodano: 2012-07-11 15:36:26