Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rodzinny podbój Europy

Gospodarstwo Ogrodnicze KRASOŃ - nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
w 2003 r. w kategorii „Gospodarstwo Rolne”Trzynaście lat temu Agata i Grzegorz Krasoniowie postanowili spróbować swoich sił w ogrodnictwie. We wsi Piaski, gmina Wola Krzysztoporska, na południowy zachód od Piotrkowa Trybunalskiego, uruchomili produkcję towarową pomidorów foliowych. Z ich zbytem nie mieli problemu, bo chłonny wówczas rynek sprzyjał  każdej inicjatywie. Co nie znaczy, że Krasoniowie tylko rynkowi zawdzięczali rosnącą sprzedaż. Istotny wpływ na wyniki miały również podejmowane przez nich działania marketingowe. Na przykład co roku organizowali Pomidorowe Dni Otwarte, które poza indywidualnymi smakoszami pomidorów gromadziły coraz więcej ogrodników zainteresowanych zakupem gotowych rozsad.

    To właśnie w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ogrodników, na przełomie 1996/97 roku, Krasoniowie podjęli decyzję o uruchomieniu produkcji gotowych rozsad. Od tego też momentu zaczyna się nowy rozdział w działalności gospodarstwa. Znacznie powiększono powierzchnię upraw i wdrożono najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne w produkcji rozsad szklarniowych i gruntowych.Dzisiaj Gospodarstwo Ogrodnicze KRASOŃ to firma z uznaną renomą w kraju i zagranicą. Posiada 1,6 ha szklarni. Produkuje rozsady warzyw szklarniowych (pomidory, ogórki, papryka) oraz warzyw gruntowych (brokułu, kalafiora, kapusty, selera, pora, sałaty). Kładzie duży nacisk na jakość, zdrowotność oraz terminowość dostaw produkowanej rozsady.
    W roku 1997 produkcja wynosiła kilkadziesiąt tysięcy warzyw szklarniowych i niecałe 2,5 mln warzyw gruntowych. W 2002 roku już ponad milion szt. warzyw szklarniowych i 20 mln szt. warzyw gruntowych. Rok 2003 to dalszy wzrost produkcji (30 proc.). Odbiorcami rozsad są indywidualni producenci oraz przetwórnie i chłodnie, np. Bonduell. Mimo tak wysokiego wzrostu produkcji  Grzegorz Krasoƒ, szef firmy, uważa, że to dopiero początek ekspansji gospodarstwa: – Tak naprawdę, to dopiero po wejściu do Unii Europejskiej otworzą się przed nami szerokie perspektywy. Unijne rynki zbytu są dla nas oczekiwanym wyzwaniem. Konkurencji z ich strony się nie obawiamy.
    Oczywiście są do tego przygotowani. Cała produkcja prowadzona jest w doskonale wyposażonej, nowoczesnej szklarni. Atmosfera w szklarni jest kontrolowana i sterowana komputerowo. Podlewanie roślin odbywa się przez nowoczesny system nawadniania, powiązany z nawożeniem i ochroną, sterowany przez system komputerowy. W sezonie zimowym rozsada warzyw jest doświetlana. Natomiast rozsadę warzyw gruntowych hartuje sie na odpowiednio przygotowanej powierzchni z automatycznym systemem nawadniania. Jako jedyni w kraju prowadzą towarową produkcję rozsady pomidora szczepionego metodą japońską, która służy zwiększeniu odporności na patogeny glebowe.  
    Produkcja rozsady jest w pełni zmechanizowana. Do napełniania tac podłożem, wysiewu nasion i produkcji rozsady w kostce torfowej służą specjalistyczne linie. Szklarnia posiada system ogrzewania skorelowany elektronicznie z własną stacją meteorologiczną. W celu zmniejszenia kosztów energii na całej powierzchni szklarni zamontowano kurtyny energooszczędne. Wyprodukowaną rozsadę dostarczają do odbiorcy własnym transportem.
    Poza tym, ze względu na ciągle rosnące potrzeby rynku, gospodarstwo, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, zmuszone jest do natychmiastowych inwestycji w nowy grunt i infrastrukturę.   
    Warto też dodać, że gospodarstwo KRASOŃ to gospodarstwo rodzinne. Agata i Grzegorz Krasoniowie prowadzą je wspólnie z bratem i jego żoną. Ponadto zatrudniają 20 osób, sezonowo liczba zatrudnionych wzrasta.
    Z ich wiedzy i doświadczenia korzystają na praktykach uczniowie i studenci szkół rolniczych oraz liczni goście zagraniczni.

(czerwiec 2003)

dodano: 2012-01-07 18:17:32